Nový výzkum lékařů děsí: Rozchody a rozvody způsobují rakovinu

Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie neboli porucha srdečního svalu, je spojen především se silným emocionálním zážitkem, jako je ztráta milované osoby. Lékaři nově zjistili, že tyto citové rány mají přímý podíl na vznik rakoviny.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

lékaři, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zlomené srdce už dávno není jen pojem, který se používá v souvislosti s rozchodem, rozvodem nebo smrtí blízké osoby. Lékaři před časem prokázali jeho fiziologické opodstatnění a zjistili, že syndrom vyvolává právě intenzivní stresující situace.

Za vším stojí prudký nárůst stresových hormonů, k němuž dochází, když se člověk ocitne v těžké životní situaci, která na něj pod vlivem citů a emocí působí stresujícím dojmem.

Vědci tak poprvé vysvětlili záhadná úmrtí, kdy jeden z partnerů zemře přirozenou, násilnou smrtí či během nehody a druhý partner zemře jen několik hodin či dní po něm. Podle nich za tím stojí právě onen syndrom. Nový výzkum ale ukázal, že to není zdaleka to jediné, co dokáže.

Studie publikovaná v časopise Journal of American Heart Association zjistila, že syndrom zlomeného srdce má zřejmě spojitost s rakovinou. A to poměrně velkou. Rakovina se totiž objevila u jednoho ze šesti lidí trpících tímto syndromem.

Vědci ze švýcarské University Heart Center Department of Cardiology University Hospital a z losangeleské University of Southern California prozkoumali data více než 1600 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří trpí syndromem zlomeného srdce, je pravděpodobnější, že zemřou do pěti let od stanovení diagnózy ve srovnání s těmi, u kterých syndrom nepropuknul.

Podle televize CNN se zatím vědcům nepodařilo zjistit, jak přesně se syndrom na vzniku rakoviny podílí. Výzkum sice prokázal, že mezi oběma nemocemi existuje určité spojení, konkrétní vztah a příčiny vzniku rakoviny ale musí být teprve prozkoumány.

To v praxi znamená, že pokud jste prodělali silný emoční a citový otřes, nemusíte se hned nutně obávat rakoviny. Měli byste ji ale podle vědců brát v úvahu, pokud se u vás vyskytnou dlouhodobější zdravotní obtíže. Stejně to podle vědců ale platí i naopak, a lidé kteří prodělali nebo mají rakovinu jsou náchylnější k syndromu.

"Značný počet pacientů se syndromem vykazuje souvislost s malignitou (zhoubnými nádory, pozn. red.). Malignita může zvýšit riziko vzniku syndromu zlomeného srdce, a proto by měl být u těchto pacientů zvážen vhodný screening," radí vědci ve studii.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama