Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se vrstva ledu ztenčila až sto metrů, což mělo za následek celosvětové zvýšení hladiny oceánů o půl centimetru. Zatím ale nic nenaznačuje tomu, že by se situace měla zlepšovat, a vědcům tak kontinent doslova mizí před očima. Donedávna se přitom mělo za to, oteplováním je zasažena převážně Arktida.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Arktida v roce 1984 a 2016
doporučujeme

Antarktida je jedním z kontinentů a jediným trvale neosídleným. Hrozí ale, že se o něm za pár desítek let už bude pouze učit v učebnicích. Vědci z britské Univerzity v Leedsu podle serveru CNN zjistili, že kvůli tání a odlamování velkých ledových ker se objem kontinentu zmenšuje rychleji, než kolik stíhá doplňovat sněžení.

Od roku 1992 se toto ztenčování rozšířilo na 24 procent západní Antarktidy. Některé části kontinentu tají pětkrát rychleji, než v době, kdy vědci začali měřit úbytek ledu. Úbytek ledu je v současnosti masivní a podle vědců je možné ho pozorovat celosvětově.

Tání Antarktidy totiž vede ke zvyšování hladin moří a oceánů po celé Zemi, aktuálně je to o necelého půl centimetru. Vědci k měření využívají i satelitní snímky, protože díky nim dokáží nejlépe rozeznat, jak velká plocha taje.

Marcus Engdahl z Evropské kosmické agentury (ESA), který se na studii podílel, vysvětlil, že polární oblasti jsou nehostinným prostředím a je těžké se tam dostat pozemní cestou, "Kvůli tomu je pohled z vesmíru nezbytným nástrojem pro sledování dopadů klimatických změn," dodal.

Nejvíce je zasažena severozápadní část Rossova šelfového ledovce, který je největším šelfovým ledovcem Antarktidy a jeho plocha odpovídá zhruba rozloze Francie. Ten v současnosti taje desetkrát rychleji. Podle vědců na to má vliv zejména ohřívání oceánské vody sluncem.

Doposud přitom, vědcům dělala starosti zejména Arktida, která sice není kontinentem, ale její tání probíhá podstatně rychleji, než v případě Antarktidy. Ta by podle vědců mohla zcela zmizet už do roku 2040.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 09:55 Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama