Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se vrstva ledu ztenčila až sto metrů, což mělo za následek celosvětové zvýšení hladiny oceánů o půl centimetru. Zatím ale nic nenaznačuje tomu, že by se situace měla zlepšovat, a vědcům tak kontinent doslova mizí před očima. Donedávna se přitom mělo za to, oteplováním je zasažena převážně Arktida.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Arktida v roce 1984 a 2016
doporučujeme

Antarktida je jedním z kontinentů a jediným trvale neosídleným. Hrozí ale, že se o něm za pár desítek let už bude pouze učit v učebnicích. Vědci z britské Univerzity v Leedsu podle serveru CNN zjistili, že kvůli tání a odlamování velkých ledových ker se objem kontinentu zmenšuje rychleji, než kolik stíhá doplňovat sněžení.

Od roku 1992 se toto ztenčování rozšířilo na 24 procent západní Antarktidy. Některé části kontinentu tají pětkrát rychleji, než v době, kdy vědci začali měřit úbytek ledu. Úbytek ledu je v současnosti masivní a podle vědců je možné ho pozorovat celosvětově.

Tání Antarktidy totiž vede ke zvyšování hladin moří a oceánů po celé Zemi, aktuálně je to o necelého půl centimetru. Vědci k měření využívají i satelitní snímky, protože díky nim dokáží nejlépe rozeznat, jak velká plocha taje.

Marcus Engdahl z Evropské kosmické agentury (ESA), který se na studii podílel, vysvětlil, že polární oblasti jsou nehostinným prostředím a je těžké se tam dostat pozemní cestou, "Kvůli tomu je pohled z vesmíru nezbytným nástrojem pro sledování dopadů klimatických změn," dodal.

Nejvíce je zasažena severozápadní část Rossova šelfového ledovce, který je největším šelfovým ledovcem Antarktidy a jeho plocha odpovídá zhruba rozloze Francie. Ten v současnosti taje desetkrát rychleji. Podle vědců na to má vliv zejména ohřívání oceánské vody sluncem.

Doposud přitom, vědcům dělala starosti zejména Arktida, která sice není kontinentem, ale její tání probíhá podstatně rychleji, než v případě Antarktidy. Ta by podle vědců mohla zcela zmizet už do roku 2040.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se mohou koronavirem nakazit až na vzdálenost 8 metrů, tvrdí vědkyně

01.04.2020 22:37 Během probíhající pandemie koronaviru byla Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučena…

Imunita proti koronaviru možná neexistuje. Vědci jsou ve slepé uličce

01.04.2020 20:05 Pandemie kororonaviru SARS-CoV-2 se neustále rozvíjí. Jednou z hlavních otázek nyní je nejen to,…

Děti jsou jedním z hlavních přenašečů. Koronavirem jich je nakaženo víc,…

01.04.2020 16:35 Aktualizováno Dosavadní důkazy naznačují, že děti jsou mnohem náchylné na účinky koronaviru, než zbytek populace.…

COVID-19 zasáhl i meteorologii. Počasí bude méně předvídatelné, tvrdí WMO

01.04.2020 13:11 Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy