Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi skleníkové plyny, které se na klimatickém jevu podílejí, však nepatří jen oxid uhličitý produkovaný z dopravy a průmyslové produkce, ale i metan, jehož značnou část mají na svědomí zejména velkochovy krav. Vědci přišli na způsob, jak problém omezit.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Metan je silný skleníkový plyn. Když bychom ho srovnali v jednotkovém množství vůči skleníkovému plynu, o kterém čtenáři nejčastěji slyší, tedy oxidu uhličitému, tak metan je 25krát účinnější. V celkovém úhrnu je vliv metanu okolo 20 procent,“ vysvětlil pro Český rozhlas Miroslav Havránek, ředitel České informační agentury životního prostředí CENIA, jak působí na metan v zemské atmosféře.

Běžně chovaná kráva vyprodukuje až 120 kg metanu ročně, který putuje do atmosféry a vzhledem k tomu, že podle odhadů čítají hovězí velkochovy přibližně 1,5 miliardy kusů dobytka, jedná se o značné množství.

Vzhledem k tomu, že milovníci hovězích steaků a poctivého guláše se o své oblíbené masité pokrmy nehodlají jen tak připravit, tým vědců pod vedením Itzhaka Mizhrahima z Ben-Gurionovy univerzity přišel s vědeckým záměrem, jak produkci methanu u hovězího dobytka snížit.

V experimentálním prostředí vědci vyvinuli bakteriální systém, který se v mladém věku implementuje do kravského bachoru a zamezí množení bakterií zodpovědných za produkci metanu.

Výzkumníci vyzkoušeli metodu na tisícovce kusů hovězího dobytka z Finska, Švédska, Itálie a Spojeného království. Výsledky byly velmi povzbudivé. Nejen, že se u krav výrazně snížila produkce metanu, ale také vyprodukovaly větší množství mléka. Produkce skleníkového plynu má totiž na organismus krávy jisté energetické nároky, které díky novým bakteriím odpadly a ve výsledku krávy dojily více mléka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama