Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi skleníkové plyny, které se na klimatickém jevu podílejí, však nepatří jen oxid uhličitý produkovaný z dopravy a průmyslové produkce, ale i metan, jehož značnou část mají na svědomí zejména velkochovy krav. Vědci přišli na způsob, jak problém omezit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Metan je silný skleníkový plyn. Když bychom ho srovnali v jednotkovém množství vůči skleníkovému plynu, o kterém čtenáři nejčastěji slyší, tedy oxidu uhličitému, tak metan je 25krát účinnější. V celkovém úhrnu je vliv metanu okolo 20 procent,“ vysvětlil pro Český rozhlas Miroslav Havránek, ředitel České informační agentury životního prostředí CENIA, jak působí na metan v zemské atmosféře.

Běžně chovaná kráva vyprodukuje až 120 kg metanu ročně, který putuje do atmosféry a vzhledem k tomu, že podle odhadů čítají hovězí velkochovy přibližně 1,5 miliardy kusů dobytka, jedná se o značné množství.

Vzhledem k tomu, že milovníci hovězích steaků a poctivého guláše se o své oblíbené masité pokrmy nehodlají jen tak připravit, tým vědců pod vedením Itzhaka Mizhrahima z Ben-Gurionovy univerzity přišel s vědeckým záměrem, jak produkci methanu u hovězího dobytka snížit.

V experimentálním prostředí vědci vyvinuli bakteriální systém, který se v mladém věku implementuje do kravského bachoru a zamezí množení bakterií zodpovědných za produkci metanu.

Výzkumníci vyzkoušeli metodu na tisícovce kusů hovězího dobytka z Finska, Švédska, Itálie a Spojeného království. Výsledky byly velmi povzbudivé. Nejen, že se u krav výrazně snížila produkce metanu, ale také vyprodukovaly větší množství mléka. Produkce skleníkového plynu má totiž na organismus krávy jisté energetické nároky, které díky novým bakteriím odpadly a ve výsledku krávy dojily více mléka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 16:22 Aktualizováno Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama