Smrtící klimatické změny? Mohou zřejmě za šíření záhadné superbakterie

Globální oteplování může mít řadu dopadů a některé z nich můžou být velmi nečekané. Vědci mají aktuálně podezření, že náhle rozšíření "superbakterie" - konkrétně specifického druhu houby Candida auris může být zapříčiněno právě změnou teplot.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ještě donedávna odborníci považovali za záhadu, jak je množné, aby se druh houby Candida auris rozšířil do 30 zemí světa, když byl objeven teprve v roce 2009. V současnosti je znám výskyt donedávna neznámého druhu na třech světadílech: v Asii, Africe a Jižní Americe.

Problém je o to závažnější v tom, že mikroskopická houba funguje jako lidský patogen a způsobuje vzácné onemocnění nazvané po původci kandidóza, které je velmi obtížné identifikovat.

Studie publikovaná v časopise mBio poprvé v historii dochází k závěru, že klimatická krize zapříčinila rozšíření choroby způsobené infekcí mykotickými organismy.

„Náš argument vychází z porovnávání více druhů hub. S tím jak se klima stává teplejší některé z těchto organismů, včetně Candida auris, se přizpůsobují vyšším teplotám a když se takto adaptují jsou schopny překonat ochranu, kterou člověku poskytuje jeho tělesná teplota,“ uvedl pro CNN Arturo Casadevall lékař a biolog působící na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Globální oteplování tak může vést ke vzniku nových onemocnění, o nichž dnes nemáme ani tušení. Mykotická onemocnění uvnitř lidského organismu jsou velmi vzácná, právě kvůli tělesné teplotě člověka, která v obvyklých podmínkách neumožní rozvoj infekce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama