Alkohol není na alkoholu to nejhorší? Nový výzkum zarazil vědce

Alkoholické nápoje jsou samy o sobě špatné a tělu neprospívají jak ve větší míře, tak podle nových zjištění ani v té menší. Nový výzkum ale ukázal, že tělu neškodí jen alkohol samotný, ale i láhve, v němž se prodává.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Alkohol
doporučujeme

Alkohol je univerzálním dárkem téměř pro každého. Nahrávají tomu sami výrobci, kteří se snaží láhve udělat co nejpoutavější a neoriginálnější.

Vědci z University of Plymouth ale zjistili, že dekorace a nápisy na lahvích piva, vína a dalších lihovin mohou obsahovat nebezpečně vysokou hladinu toxických látek, zejména olova a kadmia. 

V rámci studie experti analyzovali sklo a ozdoby na různých čirých a barevných lahvích, které jsou snadno dostupné v obchodech a supermarketech. Zjistili, že ve skle je přítomno kadmium, olovo a chrom.

Podstatně horší jsou smaltované nápisy, které podle vědců obsahují vyšší množství toxických látek. Koncentrace kadmia je u některých lahví až 200x vyšší, než kolik stanoví norma. V případě vinných lahví koncentrace místy dosáhla dokonce 900x vyšších hodnot.

Výzkum také ukázal, že toxické prvky se mohou ze smaltovaných skleněných fragmentů vyluhovat a dostávají se na jiné produkty či do půdy.

Vědecký tým zkoumal 89 lahví, z nichž 76 bylo pozitivních na olovo a 55 na kadmium. Chrom byl přítomen ve všech zelených lahvích a lahvích, které absorbují ultrafialové světlo. Ve 40 procentech se vyskytl v tmavém skle, naopak v čirém skle nebyl téměř vůbec.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu

11.10.2019 22:21 Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn, plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama