Kolem Země prolétl „města zabíjející“ asteroid 2019 OK. Vědci jej neviděli

Kolem Země nepozorovaně proletěl velký asteroid, který by v případě dopadu mohl napáchat velkou zkázu. Vědci jej proto nazvali „města zabíjejícím asteroidem“, uvádí australský server Sydney Morning Herald.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

asteroid
doporučujeme

Asteroid 2019 OK proletěl včera v 3:22 našeho času kolem Země na vzdálenost 72 500 kilometrů. Byl tedy pětkrát blíže Zemi než Měsíc.

Astronauti jeho průlet nezaznamenali, protože k nám letěl ze směru slunce a nebyl proto vidět. Podle Michaela Browna ze školy fyziky a astronomie na australské Monash University, byl asteroid tak blízko, že kdyby se člověk zadíval jeho směrem dalekohledem, mohl jej postřehnout.

Asteroid měl v průměru 57 až 130 metrů – velikost jedné z egyptských pyramid. Jeho dopad by tak mohl být fatální. Podle astronoma ze Swinburne University, Alana Duffyho, by jeho dopad vyvolal třicetinásobek energie atomového výbuchu v Hirošimě. Duffy jej proto nazval „města zabíjejícím asteroidem.“  

Pro srovnání, Čeljabinský asteroid, který dopadl na území Ruska v roce 2013, měl odhadovaný průměr jen kolem 20 metrů. Naopak asteroid, který zničil dinosaury, měl v průměru 16 kilometrů.

Podle NASA proletí kolem Země blížeji než Měsíc tucty asteroidů v průměru 6 až 12 metrů. Průlet takto velkého asteroidu jako je 2019 OK je však přesto neobvyklý. Podle vědců je to největší asteroid, který letěl kolem Země tento rok a zřejmě i na další léta.

Vědci přiznávají, že kolem Země mohou prolétávat podobně velké objekty, avšak oni prostě neví. Též přiznávají, že Země zatím nemá příliš možností, jak se proti nim bránit. Jednou z nich je poslání rakety, která vychýlí kurz asteroidu.

Při nedávné simulaci se jim při aplikaci tohoto postupu podařilo zachránit část Ameriky, na druhou stranu zničili New York. Vědci však uklidňují, že simulace demonstrativně počítala s velmi nepravděpodobnými proměnnými.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Legendární skupina dostala dárek. NASA po ní pojmenovala kámen na Marsu

23.08.2019 13:18 Kámen odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA…

Jsou mikroplasty ve vodě zdravotní riziko? WHO uklidňuje a varuje zároveň

22.08.2019 08:46 Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě, zatím…

Historický milník: Svět díky očkování téměř vymýtil dětskou obrnu

21.08.2019 21:02 Na africkém kontinentu se již tři roky neobjevil žádný případ dětské obrny, země proto stojí na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama