Nově objevený druh dinosaura byl 30 let všem na očích

Britský vědec objevil nový druh dinosaura - nikoliv však při vykopávkách, ale v jihoafrickém muzeu. Mnoho milionů let stará lebka se nacházela špatně zařazená mezi dalšími exponáty, informoval list The Telegraph. Nový druh dinosaura byl pojmenován Ngwevu intloko, což v místním jazyce znamená šedá lebka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Objevitel Paul Barret, který starodávné plazy studuje v britském Přírodovědném muzeu, popsal, že se podle nalezeného exempláře jednalo o všežravce, který od hlavy po špičku ocasu měřil necelé tři metry. Živil se hlavně rostlinnou stravou, ale pokud k tomu měl příležitost, nepohrdnul ani drobnými živočichy. Dosahoval hmotnosti okolo 300 kilogramů.

Podle Barreta byl dinosaurus celá léta všem na očích. "Exemplář byl ve sbírce v Johannesburgu po 30 let a vidělo ho mnoho vědců. Ale všichni si mysleli, že je to jen zvláštní druh massospondyla," uvedl vědec.

Massospondylus byl jedním z prvních druhů, které se na planetě objevily na začátku jury. Vědci teď kvůli nálezu chtějí podrobněji prozkoumat další exempláře pro případ, že se mezi nimi nachází další odlišné druhy.

Nově objevený plaz může vědcům pomoci lépe pochopit období masového vymírání, které nastalo na přelomu triasu a jury před 200 miliony lety. I přes zánik mnoha druhů nejnovější poznatky ukazují, že tehdejší ekosystémy mohly být mnohem bohatší, než se původně myslelo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa na obzoru? Dopady klimatických změn postupují rychleji, nová…

22.09.2019 19:45 Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii…

Nejhorší okamžik v historii Země. Vědci mají záznam posledního dne éry…

22.09.2019 18:25 Aktualizováno Vědci mají záznam nejhoršího dne v historii Země - rozhodně nejhoršího za posledních 66 milionů let…

Galaxie umírají ve velkém. Vědci mají plán, jak tomu přijít na kloub

21.09.2019 13:40 Vědci chtějí přijít na kloub tomu, proč ve vesmíru ve velkém umírají galaxie. Nový vědecký projekt…

Začala největší polární expedice v dějinách. Pět ledoborců doprovodí…

20.09.2019 23:04 Z norského přístavu Tromsö dnes vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama