Vesmírný člověk? Porod v kosmu by mohl změnit lidský druh

Vědci již pozorovali řadu živočišných druhů ve vesmíru, které očekávaly potomky. Dokonce i ještěrky, ryby nebo krysy, ovšem nikdy těhotného člověka, lépe řečeno ženu. Do vesmíru dosud cestovalo na 60 žen, ale žádná z nich nebyla těhotná.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Porod
doporučujeme

Pokud by lidstvo vytvořilo kolonie například na Marsu, současně vyvstává problém, co by znamenalo pro lidský druh porodit potomka mimo planetu Zemi. Pochopitelně se nejdříve nabízí otázka nulové gravitace a způsob, jakým by ovlivnila samotný porod.

Nulové gravitace by matce značně porod ztížila, jelikož vytlačit dítě by bylo mnohem obtížnější. Dalším nebezpečím by byla ztráta hustoty kostí. U astronautů bylo již dnes změřeno řídnutí kostí o přibližně 1% za každý měsíc strávený v kosmu. Matka by tak byla během porodu ohrožena frakturou pánve. Již dnes se ženám postižený řídnutím kostí doporučuje porod císařským řezem a právě k této metodě by byly asi odsouzeny i kosmické porody.

Porody císařským řezem by dále vedly k zvětšování lidské hlavy, jelikož právě velikost hlavy novorozence je do jisté míry ovlivněna matčinými porodními cestami.

Další změnou, kterou by se lidé rození v kosmu mohli dočkat, je změna barvy kůže. Ve vesmírném prostoru má totiž člověk méně ochrany před radioaktivním vesmírným zářením. Kůže lidí dlouhodobě žijících v kosmu by tak pravděpodobně doznala změnu barvy a byla tmavší. Jelikož melanin v kůži brání před škodlivými dopady takovéhoto záření.

Je otázkou, jestli by rození dlouhé generace lidí ve vesmírném prostoru vedlo k evoluci v nový druh. Na druhou stranu se jedná o předčasnou otázku, jelikož se nenašla ještě jediná žena, která by doopravdy mimo Zemi porodila potomka.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Můžeme rakovinu zdědit? Nový výzkum vědce překvapil

14.08.2019 14:11 Britští vědci jsou přesvědčení, že identifikovali nový gen, který může u žen zvýšit riziko výskytu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama