Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou většinu železa na naší planetě. Naopak železo-60, které je mírně radioaktivní, je prvek nacházející se ve vesmíru. Nalézt ho můžeme například v supernovách nebo mezihvězdném prachu. A jak se ukázalo nyní, i na Antarktidě.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Antarktida
doporučujeme

Nejčastěji vyskytující se železo na Zemi je železo-56. To obsahuje 26 protonů a 30 neutronů a tvoří více než 90 procent veškerého železa na Zemi. Železo-60 má ale o čtyři neutrony navíc a je radioaktivní.

Ačkoliv jej astronomové dosud pozorovali pouze ve vesmíru a je k nalezení například na Měsíci, vědci podle magazínu Physical Review Letters zjistili, že se nachází i na Zemi. A to konkrétně na Antarktidě.

Jak se na Zemi železo dostalo? Podle odborníků pravděpodobně dopadá na naší planetu z nedaleké supernovy. A tento proces podle posledního zjištění trvá dodnes.

Vědci zanalyzovali zhruba 500 kilogramů sněhu z nekontaminovaného místa na Antarktidě a zjistili, že i tyto vzorky, staré nejvýše 20 let, železo-60 obsahují.

Železo -60 lze nalézt i na jiných místech na Zemi, konkrétně v jaderných elektrárnách. Produkovat jej dokáží také jaderné zbraně. Podle vědců je ale vyloučeno, že by se tento typ železa dostal na Antarktidu díky spadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

08.04.2020 16:31 Aktualizováno V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Světu nechybí jen testy na koronavirus. Testy imunity mohou přinést…

08.04.2020 16:29 Testy na přítomnost onemocnění COVID-19 se v současné době staly jedním z nejžádanějších napříč…

Kvůli reakci EU na pandemii covid-19 rezignoval předseda výzkumné rady

08.04.2020 15:43 Aktualizováno Kvůli nespokojenosti s reakcí Evropské unie na krizi kolem koronaviru rezignoval na svou funkci…

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

07.04.2020 22:19 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy