Historický milník: Svět díky očkování téměř vymýtil dětskou obrnu

Na africkém kontinentu se již tři roky neobjevil žádný případ dětské obrny, země proto stojí na pokraji jejího úplného vymýcení, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Poslední případ této nemoci se objevil před třemi lety v Nigérii, napsala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro Nigérii i celou Afriku je teď klíčových následujících šest měsíců. Pokud se v zemi neobjeví žádný nový případ, západoafrická země poskytne k vyhodnocení závěrečná data. "Pokud data potvrdí nulový výskyt, celý region (Afriky) může v polovině roku 2020 obdržet certifikát dokládající vymýcení nemoci," uvedl zástupce WHO v Nigérii Clement Peter.

Virové onemocnění, které může vést k ochrnutí a dalším celoživotním komplikacím, bylo vymýceno prakticky po celém světě s výjimkou Afghánistánu a Pákistánu. Za letošní rok Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny (GPEI) zaznamenala v těchto dvou zemích 65 případů nemoci.

Jediným přenašečem viru je člověk, nemoc lze proto důkladným proočkováním populace zcela vymýtit. GPEI za pomocí WHO a dalších organizací začalo s bojem proti obrně v roce 1988 - tehdy se nemoc vyskytovala ve 125 zemích světa a denně postihla až 1000 dětí.

V roce 2012 bylo v Nigérii zaznamenáno 200 případů obrny, tedy téměř půlka všech světových případů. Vysokou míru případů zapříčinila i aktivita islamistů ze skupiny Boko Haram, kteří ztěžovali práci zdravotníků. Do boje s nemocí se v roce 2015 pustil i prezident Muhammadu Buhari, který byl zachycen, jak podává kapky s vakcínou svým vnoučatům, uvedl list The Guardian.

Je potřeba, aby osobní nasazení nejvyšších politických představitelů i financování přetrvalo, upozorňují odborníci WHO. I přes úspěchy posledních třech let musí být v zemi i nadále důkladně očkovány všechny děti do pěti let.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec známého vesmíru? Vědci se obávají, že vše zmizí. Nezůstane nic

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Konec světa může nastat každým dnem. Vesmír zkolabuje a smrskne se do malé koule. Tento proces již…

Vědci objevili záhadnou nemoc. Projeví se hudbou a zmrzlinou

19.09.2019 09:17 Možná patříte mezi úzkou skupinu lidí, která nemá ráda hudbu, zvířata, nebo například zmrzlinu.…

Záhadný jev nad Českem: Nebe má ráno a večer nezvyklou barvu. Proč?

19.09.2019 09:08 Výrazné červenofialové barvy, které v poslední době doprovázejí i v Česku soumraky nebo rozbřesky,…

Vědci se chystají do Arktidy, budou zkoumat klimatické změny

17.09.2019 15:16 V pátek se vydá ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama