Přichází letní slunovrat. Slunce vstupuje do znamení Raka

Praha - Okamžik, kdy Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu své dráhy - obratníku Raka - se nezadržitelně blíží. Jev, který se označuje jako letní slunovrat, je současně termínem, kdy na severní polokouli začíná astronomické léto, se odehraje v úterý, šestnáct minut po devatenácté hodině letního času.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V uvedenou hodinu dosáhne úhlová vzdálenost Slunce od světového rovníku svého maxima, slunovraty totiž mají vztah k náklonu zemské osy od roviny oběhu Země okolo Slunce a nikoli tedy ke vzdálenosti Země od Slunce, jak se často tvrdí.

Definic letního slunovratu, který na severní polokouli nastává obvykle okolo 21. června, je však víc. V tento den si lidé mohou dosytosti užít slunečního svitu, den je totiž v tuto dobu vůbec nejdelší v celém roce. Po tomto datu se už zkracuje. Toto přitom platí pouze pro zeměpisnou šířku, v níž leží Česká republika, na póly či území mezi obratníky se toto pravidlo nevztahuje.

Letní slunovrat je kromě toho dnem, kdy Slunce v poledne vystoupí úplně nejvýše. Tato zásada opět není absolutně platná a na území mezi obratníky ji nelze aplikovat.

Příchod letního i zimního slunovratu je pro mnohé národy po celém světě důvodem k oslavám. Ty mají kořeny v dávné minulosti. V prosinci lidé slavili příchod dnů, po které se prodlužuje doba slunečního svitu, v létě se zase oslavoval ústup zimy a sněhu a naopak příchod tepla a tedy i lepších podmínek pro růst zemědělských plodin. Různé kultury si střídání obou cyklů vysvětlovaly přízní bohů, tomu odpovídala i míra bujarosti slavností slunovratů.

Loading...
Témata: Slunce
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

20.07.2019 22:09 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama