Trpíte těžkou cukrovkou? Přísná dieta ji může vyléčit, tvrdí vědci

Newcastle - Nejrozšířenější forma cukrovky, diabetes druhého typu, jde vyléčit přísnou nutriční dietou. Zjistili to vědci z univerzity v britském Newcastlu, informuje v pátek server televize SkyNews.

371
doporučujeme

Cukrovku druhého typu způsobuje zvýšené množství glukózy v krvi a má souvislost s přejídáním a obezitou.

"Po mnoho let měli lidé všeobecně za to, že diabetes druhého typu je na celý život," řekl profesor Roy Taylor, který studii vedl. "Jde o chronické a zhoršující se onemocnění, lidé potřebují stále více léků a eventuelně i inzulín. Jde o sestupnou spirálu. My jsme nicméně dokázali, že se nemoc dá zvrátit," prohlásil.
 
V rámci studie se lékaři soustředili na 11 diabetiků s uvedeným druhem onemocnění a použili silný skener k monitorování tuku ve slinivce, která reguluje hladinu cukru v krvi.

Pacientům byla následně nařízena striktní dieta o denním příjmu jen 600 kalorií. Požívali jen nízkokalorické koktejly, neškrobovou zeleninu, čaj a nekalorické tekutiny.

Již po jednom týdnu se ranní hladina cukru v krvi pacientů vrátila do normálu.

Po dvou měsících se rovněž u všech hladina tuku ve slinivce vrátila na běžné hodnoty a orgán začal správně produkovat inzulín.

Po dalších třech měsících, během kterých měli za úkol pacienti dbát na zdravou stravu, se u sedmi lidí diabetes neobjevil.
 
"Když se úroveň tuku ve slinivce snížila, viděli jsme, že buňky produkující inzulín se vrátily zpět do normálu, což je skutečně úžasné," dodal profesor Taylor.
 
Řidič kamionu Gordon Parmley, který se studie účastnil, bral léky na diabetes druhého stupně čtyři roky. Dieta u něj zafungovala a po 18 měsících od jejího završení nemá diabetes a nemusí brát žádné léky.

"Bylo to velice těžké. Byl jsem pořád hladový. Byla to doslova hladovka a já jsem neustále musel myslet na jídlo," řekl Parmley. "Po osmi týdnech mi řekli, že moje slinivka opět pracuje jak má, že produkuje inzulín a že již nemusím brát léky na diabetes. Bylo to absolutně fantastické, jako kdybych vyhrál v loterii," dodal.
 
Vědecký tým v Newcastlu doporučuje všem lidem trpícím diabetem druhého stupně, kteří chtějí tvrdou dietu vyzkoušet, aby nejdřív vše konzultovali se svým lékařem.
 
V České republice trpí cukrovkou druhého typu dle odhadů lékařských organizací přibližně šest procent obyvatelstva.

Témata: cukrovka | zdraví
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama