Přerušovaný spánek poškozuje paměť!

New York - Nesouvislý spánek ovlivňuje naši schopnost tvořit vzpomínky. Výsledky nového výzkumu mohou pomoci vysvětlit vznik nemocí spojených se ztrátou paměti, včetně Alzheimerovy choroby.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Laboratorní pokusy na myších, které provedli vědci na americké Standfordově univerzitě, ukazují, že pokusné myši, jež byly ve spánku vyrušovány, měly potíže rozeznat známé předměty.

Při experimetu badatelé použili tzv. optogenetickou techniku, při níž se jim podařilo některé buňky hlodavců zmutovat tak, aby reagovaly na světlo. Zaměřili se přitom na mozkové buňky hrající klíčovou roli při "přepínání" ze spánku do bdělosti.

"Plynulost spánku je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících rozmanité patologické stavy, které mají vliv na paměť, včetně Alzheimerovy nemoci a jiných poruch spojených s věkem," uvádí vedoucí studie Dr. Luis de Lecea ve své zprávě zveřejněné v odborném časopise The Proceedings of the National Academy of Science findings.

Podle odborníků člověk během dne shromažďuje všechny zážitky ve formě vzpomínek, které potřebuje nějakým způsobem roztřídit. Některé potřebujeme "uzamknout" do trvalé paměti.

"K tomuto procesu dochází během hlubokého spánku, takže všechno, co spánek naruší, ovlivní i tento proces," tvrdí britský expert na spánek Dr. Neil Stanley a dodává:
"Lidé s Alzheimerovou chorobou často trpí spánkovými poruchami. Otázkou je, jestli je to degenerace mozku, co ruší spánek, anebo špatný spánek, který poškozuje mozek. Nějaká souvislost tu ale jistě je."

Loading...
Témata: spánek
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klimatické změny zpustoší Zemi? Vědci zjistili, co se do roku 2100 změní

21.02.2020 08:58 Světu hrozí vážný ekologický kolaps. Televize CNN upozornila s odkazem na novou studii, která uvádí…

Tajemství neandrtálců: Vědci objevili další kostru v "hrobu s květinami"

20.02.2020 12:28 Vědci objevili další zachovalou kostru neandertálce na nalezišti Šánidar na severu Iráku. Lokalita…

Roskosmos vyměnil dva ruské členy posádky, kteří poletí na ISS

19.02.2020 22:00 Místo dvou ruských členů základní posádky, kteří měli v dubnu letět na Mezinárodní vesmírnou…

Čemu se vyhnout při jaderném útoku? Věc, kterou používáme denně, nás může…

17.02.2020 20:22 Aktualizováno Pokud by se stalo to nejhorší a došlo by k jadernému výbuchu, lidé v oblasti dosahu by podle vědců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama