Zemi zasáhla sluneční bouře! Hrozí kolaps elektřiny a pády letadel

Washington - Silná sluneční bouře zasáhla ve čtvrtek Zemi, magnetické pole planety ji však zřejmě do značné míry vstřebalo. Agentura AFP informuje, že přesto nadále hrozí výpadky některých elektronických zařízení.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci předpovídali, že elektromagnetická bouře, kterou vyvolala sluneční erupce, bude nejsilnější za uplynulých pět let. Nyní se však ukazuje, že na pětibodové škále dosahuje pouze stupně G1 (mírná), namísto očekávaného G3 (silná).

Bouře zasáhla zejména severní část Země. Zatím nezpůsobila žádné škody kromě výpadků rádiové komunikace nad póly, píše webový portál USA Today. Zemi ale bude ovlivňovat až do pátku.

Ačkoliv byla sluneční erupce silná, záleží na úhlu, v jakém její částice na Zemi dopadají. Pokud se změní jejich sklon, může aktuální bouře ještě zesílit. Podle expertů z americké vesmírné agentury NASA má dosud potenciál narušit satelitní systémy, družice, letadla nebo rozvodné systémy.

Erupce propukla na Slunci ve středu a byla dosud nejsilnější za tento rok. Vyvolala elektromagnetickou bouři, která Zemi zasáhla ve čtvrtek v 11:45 SEČ, sdělili pracovníci amerického Národního úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA).

Solární erupce neboli bouře je jev, při němž jasně zářící okolí Slunce (tzv. koróna) vyvrhuje za vysoké teploty elektrony, protony a těžší ionty. Ty se pohybují velkou rychlostí a vytvářejí záření, které reaguje s elektromagnetickým polem Země.

Mezi příjemnější důsledky slunečních bouří patří úchvatné polární záře, které mohou pozorovatelé tentokrát pozorovat dál na jihu, než bývá obvyklé.

Sluneční aktivita se obměňuje v jedenáctiletých cyklech. Ve slunečních maximech je počet erupcí vyšší než obvykle. Většinu částic odrazí magnetické pole Země, část jich ale proniká atmosférou a způsobuje magnetické bouře doprovázené vysokou poruchovostí počítačů, poruchami navigace, rušením rádiových vln i výpadky elektrického proudu. V krajních případech mohou bouře zničit satelity a elektrické rozvody.

V roce 1989 zůstalo po sluneční bouři bez proudu šest milionů lidí v kanadském Québeku. Loni v listopadu narušila další solární bouře komunikační systémy na Zemi.

Témata: Slunce | Země | Bouřky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé možná měli tajemného předka. Dosud o něm nikdo nevěděl

15.08.2020 21:52 Nová studie zaměřená na neandrtálce a denisovany odhalila, že pravděpodobně existuje ještě jiný…

Vědci se zaměřili na studium rakoviny. Zjistili, že k úspěšné léčbě stačí…

15.08.2020 20:42 Rakovina prsu je nejčastějším onemocněním žen a celosvětově její výskyt stále stoupá. V České…

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama