Zemřel vědec, který objevil ozonovou díru. Je nositel Nobelovy ceny

Los Angeles - Ve věku 84 let zemřel ve Spojených státech nositel Nobelovy ceny za chemii Frank Sherwood Rowland, který jako jeden z prvních upozornil na škodlivý vliv freonů na ozonovou vrstvu v atmosféře.

doporučujeme

Rowland zemřel v sobotu ve svém domě na komplikace spojené s Parkinsonovou chorobou. "Zachránil svět od velké katastrofy. Nikdy nepřestal být oddaný vědě, pravdě a lidskosti," řekl děkan fakulty fyziky Kalifornské univerzity v Irvine, kde Rowland působil. 

Rowland byl jedním z trojice vědců, kteří v roce 1995 dostali Nobelovu cenu za vysvětlení toho, jak v atmosféře vzniká a jak se rozkládá ozonová vrstva. Ukázali, že vedlejší produkty aerosolových sprejů a deodorantů, tedy freony, mohou ničit ozonovou vrstvu v atmosféře. 

Rowland a jeho student Mario Molina vypočítali, že když bude lidstvo používat freony nezměněným tempem, ozonová vrstva bude během několika desetiletí zlikvidována. Vycházeli přitom z práce fyzika zkoumajícího atmosféru Paula Crutzena. 

Všichni tři dostali Nobelovu cenu více než dvacet let poté, co Rowland s Molinou před tímto problémem varovali poprvé. Jejich tvrzení vyvolala velkou pozornost a byla stejnou měrou zpochybňována, protože netoxické freony byly považovány za neškodné pro životní prostředí. Jejich práce začala být uznávána asi deset let nato, kdy byla objevena ozonová díra nad polárními oblastmi. 

Všeobecně byla jejich teorie přijata teprve po získání Nobelovy ceny. "Ukázalo se, že riziko dokonce ještě podcenili," uvedl Nobelův výbor při udělování ceny. 

Molina agentuře AP řekl, že jeho bývalý učitel Rowland se nikdy nebál hájit svou práci ani prosazovat zákaz freonů. "Ukázal mi, že když věříme ve správnost vědeckých závěrů... měli bychom o nich veřejně mluvit, když si myslíme, že je důležité, aby se společnost změnila," prohlásil Molina. 

V důsledku své práce o ubývání ozonové vrstvy se pak Rowland stal i jedním z čelných vědců znepokojených globálním oteplováním.

Témata: Vědci | úmrtí
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama