Vědecké týmy došly s neutrinou k opačným výsledkům! Kde je pravda?

Ženeva - Neutrina vystřelená z urychlovače Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) nedaleko Ženevy nedoletěla do italského Gran Sasso rychleji než světlo. Vědci tak potvrdili, že dřívější měření byla chybná, informuje v pátek agentura AFP.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Měření provedl jiný tým než ten, který v září dospěl k překvapivým výsledkům. Nová data podle vědců z CERN "ukazují, že neutrina nepřekonala rychlost světla".

Odborníci již v únoru připustili, že zářijová měření mohla být ovlivněna technickou chybou. "Definitivní verdikt" očekávají v květnu.

Na experimentu s názvem OPERA se podílejí vědci z organizace CERN, která u švýcarské Ženevy provozuje obří hadronový urychlovač (LHC), s kolegy v italských laboratořích Gran Sasso.

Vědci loni koncem září oznámili, že zaznamenali částice menší než atom, které se pohybují rychleji než světlo. Pracovali s elementárními částicemi zvanými neutrina, které vysílali v obrovském množství podzemní cestou z laboratoří CERN do 732 kilometrů vzdáleného výzkumného střediska v Itálii.

U částic tehdy naměřili rychlost 300 006 kilometrů za vteřinu, přičemž rychlost světla dosahuje 299 792 kilometrů za vteřinu. Po asi 15 000 opakování dosáhli úrovně tzv. statistické významnosti, kterou lze ve vědeckých kruzích formálně pokládat za nový objev.

Témata: CERN
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama