NASA zveřejnila krátké video z přistání vozítka Curiosity na Marsu

Pasadena - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první krátký videozáznam a první barevnou fotografii, které pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu. Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky s cílem zjistit, zda byl někdy na Marsu život.

První snímek vozítka Curiosity z povrchu planety Mars
doporučujeme

Asi čtyřicetivteřinový sestřih v nízkém rozlišení, který se skládá z 297 filmových políček, ukazuje poslední dvě a půl minuty sestupu vozítka. Začíná oddělením tepelného štítu a končí záběrem na zvedající se prach před konečným dosednutím na povrch Rudé planety. 

První barevný snímek z kráteru, kde Curiosity přistála, ukazuje krajinu s oblázky a v dálce okraj Galeova kráteru. Curiosity pořídila snímek první den po přistání fotoaparátem na konci své robotické paže. Krajina se zdá rozmazaná, protože snímatelný kryt čočky byl pokryt prachem zvířeným během přistání. 

Šestikolové vozítko Curiosity po přistání provizorně "zaparkovalo" asi šest kilometrů daleko od svého hlavního cíle - hory zvané Mount Sharp, která se uprostřed Galeova kráteru vypíná do výše kolem 5000 metrů. Přistávání aparátu bylo složitou operací i proto, že tunový stroj musel dosednout měkce a řídká atmosféra planety mu slabým odporem příliš nepomáhala. Curiosity musela při manévru během sedmi minut snížit rychlost z 21.000 kilometrů za hodinu na zhruba tři kilometry v hodině. 

Příští týdny Curiosity stráví zdánlivou nečinností, protože pozemní řídící středisko musí prověřit funkčnost všech složitých a mimořádně nákladných systémů. V noci na dnešek se prověřovaly komunikační prostředky aparátu, řídící středisko v Pasadeně už zahájilo kontrolu hlavních výzkumných přístrojů. 

Během doby testů ale už v příštích dnech začnou přicházet napjatě očekávané barevné a panoramatické obrázky ve vysokém rozlišení. První černobílé snímky jsou zatím černobílé a zrnité a zabírají hlavně kola aparátu a okolní povrch. Je tomu tak proto, že snímky pořizuje menší kamera na spodku vozítka určená k identifikaci nebezpečných předmětů, které by Curiosity mohly stát v cestě. Vozítko by se mohlo dát do pohybu asi za dva týdny. 

Navzdory své nedokonalosti vyvolaly v Pasadeně fotografie nevázané nadšení. Při popisu prvních záběrů pořízených z Curiosity používají američtí experti výrazy nejvyššího vědeckého vzrušení."Je to Mars, jaký jsme dosud nikdy neviděli. Každý z obrázků je to nejkrásnější, co jsem kdy spatřil," řekl jeden z řídících manažerů mise Mike Watkins. 

Úspěšné zahájení projektu je oslnivým úspěchem NASA. Přišel navíc v době rozpočtových škrtů, tedy v období, kdy americký vesmírný program úspěch co nejvíc potřeboval. Mise Curiosity je ale svým způsobem mezinárodní, protože svým dílem k vývoji aparátu přispěly i jiné státy, především Francie, Kanada, Finsko, Španělsko, Rusko a Německo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama