Veterinář varuje: Šneci a slimáci dokážou zabít vašeho psa

Londýn – Ačkoli mají reputaci letargických živočichů, podle nejnovějšího průzkumu se šneci a hlemýždi pohybují relativně vysokou rychlostí. Až jeden metr za hodinu. Toto by nebyla až takový vědecký průlom, kdyby se ovšem nezjistilo, že šneci mohou přenášet zákeřnou chorobu, která je smrtelná pro vašeho psího miláčka, píše BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Šnek spotřebuje 40% veškeré své energie na produkci slizu. Vědci zjistili, že i tato zvířata vykazují jistou známku inteligence. Při svém putování totiž rádi využívají slizké stezky po svém přechůdci. Slimák tak není nucen produkovat tolik slizu a prostě klouže po slizu na cestičce, kterou vytvořil jeho „kamarád".

Šnek není pouze škůdcem na vaší zahrádce, kde si rád pochutnává na salátu. Může přenášet parazita jménem .Angiostrongylus vasorum (též přezdíván jako „francouzský srdeční červ, veterináři hovoří o plicní červivosti či plicnivce).

Jde o plicního červa, který je nebezpečný pro psy. Ti během svých hrátek na zahradě čas od času hlemýždě či slimáka sežerou a parazit se tak dostane do vnitřností psa. V posledních letech počet plžů vrostl o 50%. Pokud tedy chcete svého psa uchránit před nákazou, měli byste pravidelně prohledávat různá zákoutí na své zahradě na šneky odstraňovat.

Larvy a dospělci plicnivek narušují sliznice v plicích, stěny sklípků a průdušinek, dráždí toxickými metabolity a vyvolávají tak zánětlivé reakce. Nejvíce jsou obvykle postižena mladá zvířata Při zánětlivých reakcích dochází k masivní tvorbě výpotku, který se hromadí ve sklípcích. Můžou tak vznikat zcela nevzdušné a nefunkční oblasti v plicích.

Typickým příznakem je vlhký, chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nozder. Spolu s hlenem jsou vykašlávána ve velkém množství i vajíčka a larvy plicnivek. Zvířata jsou náchylnější k virovým a bakteriálníminfekcím. Plicní červivost může oslabit jedince natolik, že v zimních měsících není schopen si obstarat potravu a hyne. U spárkaté zvěře se jedinci napadeni plicnivkami stávají častěji kořistí predátorů. Při silné infekci plicnivkami se může ucpat velká část dýchacích cest a zvíře uhyne udušením.

Loading...
Témata: Zvířata | Vědci | nemoci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

23.07.2019 14:58 Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama