Veterinář varuje: Šneci a slimáci dokážou zabít vašeho psa

Londýn – Ačkoli mají reputaci letargických živočichů, podle nejnovějšího průzkumu se šneci a hlemýždi pohybují relativně vysokou rychlostí. Až jeden metr za hodinu. Toto by nebyla až takový vědecký průlom, kdyby se ovšem nezjistilo, že šneci mohou přenášet zákeřnou chorobu, která je smrtelná pro vašeho psího miláčka, píše BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Šnek spotřebuje 40% veškeré své energie na produkci slizu. Vědci zjistili, že i tato zvířata vykazují jistou známku inteligence. Při svém putování totiž rádi využívají slizké stezky po svém přechůdci. Slimák tak není nucen produkovat tolik slizu a prostě klouže po slizu na cestičce, kterou vytvořil jeho „kamarád".

Šnek není pouze škůdcem na vaší zahrádce, kde si rád pochutnává na salátu. Může přenášet parazita jménem .Angiostrongylus vasorum (též přezdíván jako „francouzský srdeční červ, veterináři hovoří o plicní červivosti či plicnivce).

Jde o plicního červa, který je nebezpečný pro psy. Ti během svých hrátek na zahradě čas od času hlemýždě či slimáka sežerou a parazit se tak dostane do vnitřností psa. V posledních letech počet plžů vrostl o 50%. Pokud tedy chcete svého psa uchránit před nákazou, měli byste pravidelně prohledávat různá zákoutí na své zahradě na šneky odstraňovat.

Larvy a dospělci plicnivek narušují sliznice v plicích, stěny sklípků a průdušinek, dráždí toxickými metabolity a vyvolávají tak zánětlivé reakce. Nejvíce jsou obvykle postižena mladá zvířata Při zánětlivých reakcích dochází k masivní tvorbě výpotku, který se hromadí ve sklípcích. Můžou tak vznikat zcela nevzdušné a nefunkční oblasti v plicích.

Typickým příznakem je vlhký, chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nozder. Spolu s hlenem jsou vykašlávána ve velkém množství i vajíčka a larvy plicnivek. Zvířata jsou náchylnější k virovým a bakteriálníminfekcím. Plicní červivost může oslabit jedince natolik, že v zimních měsících není schopen si obstarat potravu a hyne. U spárkaté zvěře se jedinci napadeni plicnivkami stávají častěji kořistí predátorů. Při silné infekci plicnivkami se může ucpat velká část dýchacích cest a zvíře uhyne udušením.

Témata: Zvířata | Vědci | nemoci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama