Veterinář varuje: Šneci a slimáci dokážou zabít vašeho psa

Londýn – Ačkoli mají reputaci letargických živočichů, podle nejnovějšího průzkumu se šneci a hlemýždi pohybují relativně vysokou rychlostí. Až jeden metr za hodinu. Toto by nebyla až takový vědecký průlom, kdyby se ovšem nezjistilo, že šneci mohou přenášet zákeřnou chorobu, která je smrtelná pro vašeho psího miláčka, píše BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Šnek spotřebuje 40% veškeré své energie na produkci slizu. Vědci zjistili, že i tato zvířata vykazují jistou známku inteligence. Při svém putování totiž rádi využívají slizké stezky po svém přechůdci. Slimák tak není nucen produkovat tolik slizu a prostě klouže po slizu na cestičce, kterou vytvořil jeho „kamarád".

Šnek není pouze škůdcem na vaší zahrádce, kde si rád pochutnává na salátu. Může přenášet parazita jménem .Angiostrongylus vasorum (též přezdíván jako „francouzský srdeční červ, veterináři hovoří o plicní červivosti či plicnivce).

Jde o plicního červa, který je nebezpečný pro psy. Ti během svých hrátek na zahradě čas od času hlemýždě či slimáka sežerou a parazit se tak dostane do vnitřností psa. V posledních letech počet plžů vrostl o 50%. Pokud tedy chcete svého psa uchránit před nákazou, měli byste pravidelně prohledávat různá zákoutí na své zahradě na šneky odstraňovat.

Larvy a dospělci plicnivek narušují sliznice v plicích, stěny sklípků a průdušinek, dráždí toxickými metabolity a vyvolávají tak zánětlivé reakce. Nejvíce jsou obvykle postižena mladá zvířata Při zánětlivých reakcích dochází k masivní tvorbě výpotku, který se hromadí ve sklípcích. Můžou tak vznikat zcela nevzdušné a nefunkční oblasti v plicích.

Typickým příznakem je vlhký, chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nozder. Spolu s hlenem jsou vykašlávána ve velkém množství i vajíčka a larvy plicnivek. Zvířata jsou náchylnější k virovým a bakteriálníminfekcím. Plicní červivost může oslabit jedince natolik, že v zimních měsících není schopen si obstarat potravu a hyne. U spárkaté zvěře se jedinci napadeni plicnivkami stávají častěji kořistí predátorů. Při silné infekci plicnivkami se může ucpat velká část dýchacích cest a zvíře uhyne udušením.

Témata: Zvířata | Vědci | nemoc
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama