Veterinář varuje: Šneci a slimáci dokážou zabít vašeho psa

Londýn – Ačkoli mají reputaci letargických živočichů, podle nejnovějšího průzkumu se šneci a hlemýždi pohybují relativně vysokou rychlostí. Až jeden metr za hodinu. Toto by nebyla až takový vědecký průlom, kdyby se ovšem nezjistilo, že šneci mohou přenášet zákeřnou chorobu, která je smrtelná pro vašeho psího miláčka, píše BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Šnek spotřebuje 40% veškeré své energie na produkci slizu. Vědci zjistili, že i tato zvířata vykazují jistou známku inteligence. Při svém putování totiž rádi využívají slizké stezky po svém přechůdci. Slimák tak není nucen produkovat tolik slizu a prostě klouže po slizu na cestičce, kterou vytvořil jeho „kamarád".

Šnek není pouze škůdcem na vaší zahrádce, kde si rád pochutnává na salátu. Může přenášet parazita jménem .Angiostrongylus vasorum (též přezdíván jako „francouzský srdeční červ, veterináři hovoří o plicní červivosti či plicnivce).

Jde o plicního červa, který je nebezpečný pro psy. Ti během svých hrátek na zahradě čas od času hlemýždě či slimáka sežerou a parazit se tak dostane do vnitřností psa. V posledních letech počet plžů vrostl o 50%. Pokud tedy chcete svého psa uchránit před nákazou, měli byste pravidelně prohledávat různá zákoutí na své zahradě na šneky odstraňovat.

Larvy a dospělci plicnivek narušují sliznice v plicích, stěny sklípků a průdušinek, dráždí toxickými metabolity a vyvolávají tak zánětlivé reakce. Nejvíce jsou obvykle postižena mladá zvířata Při zánětlivých reakcích dochází k masivní tvorbě výpotku, který se hromadí ve sklípcích. Můžou tak vznikat zcela nevzdušné a nefunkční oblasti v plicích.

Typickým příznakem je vlhký, chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nozder. Spolu s hlenem jsou vykašlávána ve velkém množství i vajíčka a larvy plicnivek. Zvířata jsou náchylnější k virovým a bakteriálníminfekcím. Plicní červivost může oslabit jedince natolik, že v zimních měsících není schopen si obstarat potravu a hyne. U spárkaté zvěře se jedinci napadeni plicnivkami stávají častěji kořistí predátorů. Při silné infekci plicnivkami se může ucpat velká část dýchacích cest a zvíře uhyne udušením.

Témata: Zvířata | Vědci | nemoci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama