Vše o kocovině: Čtěte výsledky ohromného výzkumu

Kodaň - Zažitá představa, že čím je člověk starší, tím horší má po vydařeném večírku kocovinu, rozbil výsledek dánského průzkumu. Zúčastnilo se ho 52 tisíc lidí a zjistilo se, že opak je pravdou. Kocovina se s věkem snižuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Do výzkumu se zapojili lidé ve věku od 18 let do 94 let, přičemž horní věková hranice je velmi netradiční. Vědci se ptali lidí, jaký pijí alkohol, jak často a v jakém množství. Také je zajímalo, jaké zažívají druhý den příznaky kocoviny. Mezi ty se obecně řadí nevolnost, bolesti hlavy, zvýšené bušení srdce a zvracení.

Šance, že budou mít druhý den kocovinu, je 11krát vyšší u mužů ve věku od 18 do 29 let než u jejich u těch, kterým je více než 60 let. U mladých žen (18 až 29 let) se pravděpodobnost zvýšila osmkrát než u žen zralejšího věku (60+).

Projevy kocoviny se také mění s věkem. Každý desátý muž a každá pátá žena ve věku 18 až 29 let uvedli, že projevem kocoviny je u nich nejčastěji nevolnost. Zkušení matadoři večírků trpí nevolností minimálně (1,5 procenta mužů a tři procenta žen).

Zásadní rozdíl mezi mladými a starými konzumenty nebyl v množství vypitého alkoholu (zhruba 14 a 15 nápojů týdně), ale ve frekvenci příležitostí. Mladší lidé pijí více nárazově.

Starší lidé netrpí kocovinou patrně proto, že na flámu vypijí méně, ale zase si dávají pár piv nebo panáků pravidelněji.

Podobná americká studie prokázala, že mladí lidé ve věku 18 až 24 let do sebe na večírku nalijí v průměru devět nápojů, kdežto jejich dědečkové a babičky ve věku 65 a více let jen nápojů šest.

Svoji roli hraje také letitá zkušenost. Starší lidé jsou více zběhlí v tom, jak se vyhnout nebo snížit projevy kocoviny. Po flámu pijí doma větší množství vody a také si rozumně vybírají typy alkoholu.

Starší lidé už vědí, že je lepší pít světlejší alkohol, jako je bílé víno či vodka než červená vína, whisky nebo burbon. Podle další britské studie totiž světlejší alkohol vyvolává menší kocovinu.

Fakta, která jste o kocovině nevěděli

Cigarety zhoršují kocovinu

Důvody nejsou přesně známé, ale podle některých teorií zhoršuje kouření kocovinu proto, že tělo se musí poprat s větším množstvím chemikálií.

Ženy prožívají „těžká rána" po večírcích častěji než muži

Je to kvůli tomu, že mužské tělo je více tvořeno svaly, které v sobě obsahují více vody. Ženské tělo má v sobě naopak více tuků, ve kterých je voda minimálně.

Tmavší alkohol je horší

Obsahuje totiž mnohem více látek zvaných kongenery. Jedná se o vedlejší produkty kvašení, které dává alkoholickým nápojům jejich barvu a chuť. Když kongenery vstoupí do krevního oběhu, imunitní systém je eliminuje tím, že uvolní cytokiny a ty způsobí příznaky kocoviny.

Nápoje s bublinkami přináší komplikace

Takové nápoje se totiž rychleji vstřebávají do tenkého střeva a následně do krevního řečiště. Vyšší obsah alkoholu v krvi může za horší kocovinu.

Za horší průběh kocoviny mohou geny

Určité typy genů jsou důvodem pro vytváření enzymu, které odbourávají toxický alkoholický bioprodukt acetaldehyd. Ten je také částečně odpovědný za kocovinu.

Za bolest může „vyschlý" mozek.

Bušení a bolest hlavy je způsobena dehydratací, kterou způsobuje etanol. Alkohol totiž snižuje množství určitého hormonu, který zajišťuje správnou hladinu vody v těle. Bez tohoto hormonu člověk ztrácí více vody při močení. Při nadměrném pití ztratíme více tekutin, než kolik jich vypijeme. Mozek ztratí hodně vody, sníží svoji váhu, a prakticky se zmenší, což způsobí bolení hlavy.

Loading...
Témata: Alkohol
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

loading...

Obří tragédie na Antarktidě. Utopily se tisíce tučňáků

25.04.2019 17:42 V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích…

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama