Drzí vědci. Princi Charlesovi vzkázali, ať květiny masíruje. Proč?

Fribourg (Švýcarsko) – Vědci nedávno potvrdili to, o čem se mezi milovníky rostlin mluví již delší dobu. Pokud listy jemně třete mezi palcem a ukazováčkem, aktivujete tím obranné mechanismy, které rostlině pomáhají lépe vzdorovat nemocem, píše list The Telegraph.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Mnoho zahrádkářů a pěstitelů (včetně milovníka přírody prince Charlese) už zná výhody mluvení s květinou. Mužete ji slovně povzbuzovat, aby rostla, a ona údajně opravdu poslechne. Zatímco tato teorie není vědecky prokázána, odborníci z univerzity ve švýcarském Fribourgu potvrdili, že „masáž" listů účinná je. Pokusným králíkem se v tomto případě stala nenápadná rostlinka huseníček rolní.

Jakmile její lístečky začali vědci třít, během minuty rostlina nastartovala biochemické procesy, jejichž produkt chrání rostliny před plísňovým onemocněním. Podobný jev nastane ve volné přírodě, když prší, fouká vítr nebo se po louce procházejí zvířata. Rostlina se brání před možným přenosem nakázy. Jenže nic takového nehrozí doma či ve skleníku. Můžete tedy rostlinám pomoci vytvářet si protilátky takto uměle.

Experti se domnívají, že rostliny mají na svých listech mechanoreceptory. Pokud je dotykem podráždíte, imunitní systém rostliny se aktivuje. Existují rostliny, kde můžeme na vlastní oči vidět odezvu na dotek. Třeba citlivka stydlivá (mimosa pudica) je rostlina neuvěřitelně citlivá na dotek. Po kontaktu velmi rychle, v řádu několika vteřin, stáhne instinktivně listy k sobě. Jedná se jednu z nejrychlejších reakcí u rostlin. Řada masožravých druhů by jí mohla její mrštnost závidět. Nicméně naprostá většina rostlin má reakce daleko decentnější.

Loading...
Témata: Vědci | rostliny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

loading...

Obří tragédie na Antarktidě. Utopily se tisíce tučňáků

25.04.2019 17:42 V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích…

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama