Zákeřné metastáze: Češi objevili gen, který je vyvolává. Nemáte ho?

Praha - Čeští vědci objevili další gen, který způsobuje metastázování nádorů. Doposud byly v souvislosti se vznikem metastáz popsány ty geny, které ovlivňují pohyblivost buněk, jejich schopnost prorůstat zdravými tkáněmi a přežívat v krevním oběhu. Badatelé pod vedením genetika Jiřího Hejnara z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR rozšířili krátký seznam takových genů o takzvaný gen HOPX.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Objevili jsme, že určitý gen, který už byl dříve znám, měl určité účinky, že mimo jiné propůjčuje nádorovým buňkám kapacitu metastázovat. Jinými slovy jsme se podívali na rozdíly v genovém vyjádření buněk, které metastázují a buněk, které nemetastázují," řekl ČTK Hejnar. Vědci své poznatky získané ve zkumavkách ověřovali na živých kuřatech. Jejich práce ale zatím zůstane ve fázi základního výzkumu, potrvá totiž ještě mnoho let, než se překloní do klinické praxe.

"Objev je malým střípkem do složité skládačky. Přímá využitelnost směrem k léčení není, ale poznání je cenné třeba pro diagnózu. Je potřeba se podívat, u jakých typů lidských nádorů by gen mohl být," doplnil.

Gen se doposud spojoval s regulací jiných genů, vývojem srdce a se vznikem některých typů nádorů, avšak ne s metastázemi. Proto, aby vědci zjistili funkci genu HOPX, použili kuřecí nádory, které vyvolali retrovirem. Zkoumaný gen vyvolával vznik metastáz, a pokud se potlačil jeho rozvoj a přestal produkovat bílkovinu a klesla i aktivita metastáz.

Metastázy jsou ložiska zhoubných nádorů, které však se svými primárními ložisky nejsou v přímém kontaktu. Jsou tedy důsledkem šíření nádoru po těle nemocného. Nádor se začíná metastaticky šířit až poté, co dosáhne určité velikosti (počtu nádorových buněk). Najít ho pokud možno před tímto okamžikem by bylo pochopitelně ideální, ale ne vždy je to možné.

Poměrně používaný termín je mikrometastáza, informuje server stefajir.cz. Mikrometastázy jsou drobné metastázy, jejichž přítomnost předpokládáme, ačkoliv je pro jejich malou velikost nedokážeme najít žádnou zobrazovací metodou. Je-li primární nádorové ložisko velké, tak přítomnost mikrometastáz v těle nemocného předpokládáme, a proto může být chirurgický zákrok následován chemoterapií, která má za cíl tyto předpokládané mikrometastázy zničit.

Obvykle vyhledáváme metastázy v těchto orgánech:

1. Játra: Metastázy v játrech jsou velmi časté. Obvykle se jedná o nádory trávícího traktu či gynekologické nádory, metastazovat sem však může prakticky jakýkoliv zhoubný tumor. Játry protéká značné množství krve a jaterní tkáň je zřejmě pro uchycení metastáz poměrně vhodná.

2. Mozek: Mozkové metastázy se mohou projevit velmi dramaticky. Mohou vyvolat epileptický záchvat, změny osobnosti a ochrnutí částí těla. Okolo metastáz může vzniknout otok mozkové tkáně se vznikem nitrolebního přetlaku (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, poruchy vědomí), někdy mohou metastázy prokrvácet. Mozkové metastázy jsou velmi špatně léčitelné.

3. Kosti: Metastázy v kostech jsou poměrně nepříjemné. Jsou relativně časté a typicky napadají obratle. Způsobují kruté bolesti kostí a vyvolávají patologické zlomeniny. Léčebným prostředkem je zejména ozařování metastáz, které nemocného sice nevyléčí, ale ztlumí bolesti.

4. Plíce: Metastázy v plicích jsou opět poměrně časté. Nemusí mít výrazné projevy, někdy mohou být doprovázeny kašlem, dušností či vykašláváním krve.

Loading...
Témata: rakovina | nemoci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

23.07.2019 14:58 Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama