Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Pravda či mýtus?

Praha/Londýn - Obáváte se, že pokud vám lékař předepíše antibiotika, nebudete si moci dát večer u televize pivo, protože by správné fungování antibiotik ohrozilo, nebo by se dostavily nežádoucí vedlejší účinky? Omyl, ve většině případů alkohol při braní antibiotik nevadí, jak informoval server televize BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Někteří lidé se domnívají, že kvůli alkoholu nebudou antibiotika fungovat správně, zatímco jiní si myslí, že pití způsobí vedlejší účinky. Například podle průzkumu na jedné z londýnských klinik, ve kterém odpovídalo 300 lidí, se zjistilo, že 81 procent z nich věří prvnímu z těchto tvrzení a 71 procent z nich tomu druhému.

Pro většinu antibiotik však ani jedno neplatí. Doktoři se podle BBC bojí něčeho jiného – že by pacienti mohli při meditaci při sklence vína zapomenout na braní svých léků. Cokoliv, co by mohlo způsobit, že lidé vynechají dávku antibiotik, může v celospolečenském měřítku zvyšovat rezistenci na antibiotika.

Podle českých lékařů je ale problém jinde, někteří z nich Mediafaxu řekli, že tato „plošná pověra" souvisí s tím, že k infekcím mají často nakročeno lidé, kteří mají problémy s játry, které jsou při léčbě dávkami antibiotik zatížena. Navíc problémy s játry mohou mít od velkého pití alkoholu, tím pádem hrozí, že budou spíše pít i během své léčby.

Ve skutečnosti většina běžně používaných antibiotik není ovlivnitelná alkoholem. Samozřejmě jsou ale výjimky. Antibiotika cephalosporin cefotetan a cephalosporin ceftriaxon zpomalují odbourávání alkoholu, což vede k nárůstu koncentrace meziproduktu odbourávání – acetaldehydu. To může způsobit nepříjemné stavy jako je závrať, zvracení, rudnutí obličeje, bolesti hlavy, bolesti hrudníku a neschopnosti popadnout dech. Podobné symptomy jsou způsobené také léčivem disulfiramem (známým v České republice pod obchodním názvem Antabus), které se občas používá k léčení závislosti na alkoholu.

Myšlenka je taková, že ve chvíli, kdy se pacient „lokne šťávy", prožije si tak nepříjemné stavy, že ho to přesvědčí, aby již znovu nepil. Symptomy jsou nepříjemné, takže je nutné abstinovat během braní těchto typů antibiotik. A nepít ani několik dní poté.

Další typ antibiotik, která by se neměla zapíjet Becherovkou, ani jiným alkoholickým nápojem, jsou přípravky s metronidazolem. Ten se používá na léčení ústních infekcí, léčení vředů na nohou a proleženin. Vedlejší efekt při „zapíjení" je stejný jako u výše popsaných cephalosporinů.

O tom, zda jde u metronidazolu skutečně o pravidlo, se ale odborníci od roku 2003 přou. Někteří tvrdí, že není spojitost mezi antibiotikem, pitím a vedlejšími efekty dostatečně podložená. Navíc podle jedné studie skupinka finských mužů, kteří brali metronidazol, netrpěla vedlejšími efekty vůbec. Doporučení nepít na tento typ léčiv ale nadále platí.

Existuje i několik dalších typů antibiotik, na které by se nemělo „nasávat", včetně tinidazolu, linezolidu a erytromycinu, u nich jsou ale tato propojení velmi dobře známá, takže lékaři své pacienty u konkrétních druhů varují.

Zůstává tak dlouhý seznam dalších antibiotik, která se mohou s alkoholem „mixovat". Samozřejmě, tím, že se opijete, si při uzdravování příliš nepomůžete. Naopak budete unavení a dehydratovaní, ale nepůjde o interakci mezi antibiotikem a alkoholem.

Pověst o recyklaci

Je možné, že některé zvláštní případy vedly k mýtu, že žádná antibiotika by se neměla míchat s alkoholem, ale podle BBC existují dvě fascinující teorie. Podle jedné tento mýtus pochází z toho, že se antibiotiky nejvíce léčily nejvíce přenosné pohlavní choroby. A „morální" lékaři v dobách minulých trestali své pacienty, za onemocnění tím, že jim odpírali jejich oblíbené pití.

S druhým vysvětlením přišel jeden z autorů studie z londýnské kliniky. James Bingham se setkal se nyní již zesnulým velitelem brigády Ianem Fraserem, který vedl tým lékařů a snažil se o co největší používání penicilinu zraněnými vojáky v severní Africe během druhé světové války. Za doposud zatím největšího mocenského konfliktu bylo penicilinu tak málo, že poté, co jej pacient požil, se znovu účinná látka získávala z jeho moči a recyklovala se. Léčeným vojákům bylo dovolené pít pivo, což ale radikálně zvyšovalo množství jejich moči. To ale ztěžovalo získání penicilinu a podle Frasera se nakonec důstojníci rozhodli zakázat mužstvu pít pivo.

Konec párty výmluv?

Ženy, které jsou v prvních stádiích těhotenství, a ještě nejsou připravené sdílet radostnou novinu s dalšími lidmi, dobře vědí, že pokud přestanou pít alkoholické nápoje při společenských událostech, tak se to ihned všichni dozvědí.

Říkat kolegům a přátelům, že berou antibiotika, byla perfektní výmluva. Dokonce ani nejvlezlejší z přátel se většinou nezeptali, na co přesně je dívka bere. Nastane nyní konec? Možná ano a budoucí maminky si budou muset vymyslet lepší výmluvu.

Témata: antibiotika | léky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama