Převratný objev: Elixír mládí na cestě. Ze starce bude dvacetiletý mladík?

Nišihara (Japonsko) - Jeden vědec z japonského ostrova Okinawa nedávno objevil, že jedna místní rostlina může prodlužovat lidský život. Doufá, že jeho objev znovu vzbudí zájem o místní potravu, díky níž byl region na předním místě ve světě v dlouhověkosti.

Ilustrační foto

Šinkiči Tawada ve své laboratoři míchá jantarovou tekutinou v baňce. Uvolňuje se z ní sladká vůně tropického zabarvení. Je to esenciální olej květiny galgán, elixír, v němž podle něho spočívá tajemství dřívější dlouhověkosti obyvatel Okinawy.

"Obyvatelé Okinawy se ještě před několika desetiletími těšili největší délce života na světě. Zajímal jsem se soustavně o substance v tradiční výživě, které stojí za tímto jevem," vysvětluje Tawada, profesor agronomie na nišiharské univerzitě Rjukju. 

Při nedávném pokusu rozdělili vědci populaci červů žijících jen asi měsíc na dvě části. Konstatovali, že délka života červů z první skupiny, jimž bylo umožněno požírat galgán (alpinia zerumbet), vzrostla o 22,6 procenta ve srovnání s druhou skupinou červů, kteří galgán neměli.

Velké zelené listy, malé červené bobule a bílé květy galgánu obsahují antioxidant resveratrol, nacházející se především ve vinné révě, a tedy i ve vínu, jehož pozitivní vliv na délku života je známý už dlouho.

"Obyvatelé Okinawy vždy věřili, že pojídáním tradičního zimního pokrmu zvaného muči, rýžové kaše a listy galgánu, získávají imunitu vůči rýmě, sílu a zdatnost," vysvětluje profesor Tawada. Dnes si však málokdo povšimne trsů divokého galgánu rostoucího u cest.

Profesor Tawada má se svou kouzelnou rostlinou velké plány. "Dnes se galgán používá v kosmetických výrobcích, ale to je jen část jeho potenciálu. Může se využívat v lékařství a v dalších sektorech," zdůrazňuje. Tak se podle něho snad i podaří omladit ekonomiku Okinawy.

Elixír mládí funguje, ale...

Australští a američtí genetici a biochemici oznámili, že vyvinuli sloučeninu, která zásadně zvrátila stárnutí v organismu laboratorní myši. Látka se může stát klíčem k opravdovému elixíru mládí i pro lidi, napsal national-geographic.cz.

Sloučenina dodala myším nejen více energie jako nějaké povzbuzující přípravky, ale především způsobila i omlazení svalové tkáně, omezení zánětů a zlepšení inzulínové rezistence. Přitom nejde jen o zastavení stárnutí, ale podle vědců z Harvardské lékařské fakulty a Univerzity Nového Jižního Walesu i o skutečné otočení procesu.

Pokud by se použila měřítka testované myši na člověka, tak ve výsledku by se z šedesátiletého starce stal dvacetiletý mladík. Je samozřejmě otázkou, zda bude stejný mechanismu fungovat i u lidského organismu. To by měly ověřit testy, které mohou začít již během následujícího roku, uvádí studie zveřejněná v časopise Cell.

Onou zázračnou látkou je nikotinamidadenindinukleotid (zkráceně NAD), jehož hladina v organismu stárnutím klesá. NAD je v podstatě spouštěč, který ovlivňuje produkci dalších látek v těle. Stárnoucí myš měla hladinu NAD o 50 % nižší než mladé myši. Doplnění NAD se pak projevilo během jediného týdne.

Témata: Vědci | Japonsko | zdraví

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala…

21.10.2021 15:51 Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta,…

Člověk má vliv na změnu klimatu, tvrdí 99,9 procent vědců

20.10.2021 08:36 Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která…

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské…

14.10.2021 09:36 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Související:

Právě se děje

reklama