Ivermektin je pasé? Riziko nákazy i vážného průběhu ale snižuje acylpyrin, naznačují studie

Acylpyrin, respektive aspirin může pomoci při léčbě koronavirové infekce. Slova českého lékaře potvrzují i závěry dvou vědeckých studií, které citují zahraniční média. Vyplývá z nich, že může snížit riziko nákazy i vážného průběhu onemocnění.

Česko zásluhou premiéra Andreje Babiše (ANO) nedávno vsadilo v pokusech o léčbě covidu na ivermektin. Jeho účinnost je ale přinejmenším sporná, nedoporučuje ho řada vědců a lékařů, společnost Merck, která držela až do roku 1996 patent na jeho výrobu, ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Data o jeho účinnosti totiž chybí.

„Víme jen to, že 30 pacientů v Brně mělo štěstí a uzdravilo se. Ale jestli to bylo díky nebo navzdory ivermektinu, to bohužel nevíme. Pokud se nejedná o výsledky kontrolované studie, nemůžeme s rozumnou jistotou sdělit vůbec nic,“ vysvětlil Zdravotnickému deníku farmakolog Jan Strojil, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Za dobu pandemie nejde o první případ, kdy se nadějný lék nepodařilo prokázat jako účinný. Nyní se však oči lékařů obrací směrem k jinému přípravku. Vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík včera na konferenci Univerzity Karlovy řekl, že ke snížení rizika závažného průběhu nemoci by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. A na rozdíl od ivermektinu první studie potvrzují jeho účinnost.

„Překvapuje mě, že se veřejnost neshání po acylpyrinu. My máme docela pěkná data, že až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně,“ uvedl Balík s tím, že by se měl užívat ve vyšší dávce, než v jaké se berou preventivně při ischemických chorobách. Konkrétně zmínil velkou tabletu denně.

O potenciálu aspirinu při léčbě covidu-19 referují i zahraniční média, a to s odvoláním na studii americké George Washington University zveřejněnou v časopise Anesthesia & Analgesia.

„Náš výzkum zjistil souvislost mezi nízkou dávkou aspirinu a sníženou závažností coviu-19,“ uvedl dle webu britského deníku Independent anesteziolog Jonathan Chow z George Washington School of Medicine and Health Sciences.

Vědci připomněli, že je známa spojitost mezi covidem-19 a tvorbou krevních sraženin. „Víme, že aspirin, který se užívá jako prevence infarktu a mrtvice, může být důležitý pro pacienty s covidem-19,“ konstatoval Chow. Aspirin se běžně užívá k ředění krve.

V rámci studie se výzkumnici podívali do záznamů 412 pacientů z období mezi březnem a červencem 2020. Lék byl podán asi 24 procentům z nich a snížil o 44 procent riziko napojení na ventilaci, 43 procent nutnost hospitalizace na JIP a 47 procent riziko úmrtí.

Independent připomněl, že ve Velké Británii už se případným užíváním aspirinu při léčbě covidu-19 zabývají příslušné osoby, protože i další studie přinesly podobné závěry.

Německý list Frankfurter Rundschau zase upozornil na výzkum izraelských vědců zveřejněný v odborném časopise The FEBS Journal. Z analýzy dat u více než 10 tisíc lidí vyplynulo, že při užívání aspirinu na prevenci kardiovaskulárních chorob je až o 29 procent nižší riziko nákazy koronavirem. V případě rozvoje nemoci je pak doba jejího trvání o dva až tři dny kratší.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 7 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 8 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy