Rady lékařů: Co dělat, když vás covid-19 připraví o čich

Jedním z nejběžnějších symptomů covidu-19 je kromě běžné horečky, suchého kašle a únavy také anosmie - náhlá ztráta schopnosti vnímat čichové vjemy. V některých případech může tento symptom přetrvávat několik měsíců. A čím déle trvá, tím větší psychologickou zátěží se stává.

Lidský čich

Proto lékaři doporučují "čichový trénink", aby se pacientům vrátil tento smysl rychleji, napsal server Worldcrunch.

Studie uvádějí, že ztráta čichu je takzvaným patognomonickým symptomem, což znamená, že je typický nebo charakteristický pro určitou chorobu - v tomto případě covid-19.

"Až dosud nebyl známý žádný jiný virus, který by měl tento dopad na činnost čichu," řekl Hirac Gurden z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum deníku Les Echos. "Pokud někdo chytí chřipku, může u něj anosmie ve vzácných případech přetrvávat dlouhodobě, ale nikdy se neobjeví přes noc," dodal.

Podle dostupných údajů ve Francii a v Belgii trpí potížemi s čichem čtyři z pěti nakažených koronavirem. Ještě vyšší je toto číslo ve Spojených státech - 86 procent. Sedmdesát procent pacientů s covidem-19 se ze ztráty čichu zotavilo během měsíce po nákaze, ale přinejmenším osm procent pacientů, kteří přišli o čich během první vlny infekce, ho stále ještě nenabylo zpátky a objevují se obavy, že by jejich ztráta čichu mohla být trvalá.

Přesná příčina anosmie je stále předmětem studií, ovšem neurologové na lékařské fakultě Harvardovy univerzity zjistili, že čichové buňky v horní části nosní dutiny jsou obzvláště náchylné k nákaze koronavirem.

I když se anosmie nezdá být tak hendikepující jako některé další symptomy covidu-19, může způsobit psychické problémy, ztrátu chuti k jídlu a ubývání na váze. Nedávné studie spojily ztrátu čichu "s depresivní náladou a úzkostí" v mnohem vyšší míře než ostatní symptomy, které nemoc provázejí.

Leo Newhouse z nemocnice Beth Israel napsal do odborného listu Harvard Health Publishing: "Naše smysly - čich, zrak, sluch, chuť a hmat - jsou mosty, které nás spojují se světem, v němž žijeme, s životem samotným. Vyřaďte z provozu dva z těchto pěti mostů a 40 procent našeho smyslového vnímání bude pryč. Smysly dodávají bohatost a texturu každodennímu životu. Jsou spletitě propojené s našimi emocemi."

K léčení anosmie zatím neexistuje žádná specifická léčba ani léky. Ale je možné vytrénovat mozek pacientů, aby urychlil zotavení ze ztráty čichu. Už před pandemií covidu-19 někteří vědci uváděli, že pacienti trpící anosmií mohou trénovat schopnost cítit vůně a pachy každodenního života.

"Pokud je někdo zvyklý pít ráno kávu, pak by si měl natrénovat, že ji cítí, tím, že se na ni bude dívat, soustředí se na ni a zhluboka se nadechne," řekl Jérôme Lechien listu Les Echos.

Asociace Anosmie.org nabízí zdarma reedukační postup, který vytvořil německý profesor Thommas Hummel, jenž je hlavním badatelem na tomto poli. Trénink sestává z dvou denních sezení po dobu 12 týdnů, během nichž se pacient snaží poznat čtyři až šest vůní různých esenciálních olejů, jako je například citrónová tráva, hřebíček, eukalyptus nebo máta.

Podle pokynů je důležité, aby byl pacient během cvičení uvolněný a nechal vůni, aby se mu sama vybavila, místo aby se do toho nutil. "Náš psychický stav má na čichové vnímání velký vliv," uvádí se v pokynech.

"Přivonět si dvakrát denně k pěti vůním - jednou po probuzení a jednou před spaním - mi přestalo připadat jako trénink a stal se z toho spíš rituál," napsala Leslie Jamisonová do časopisu Vogue poté, co ztratila čich kvůli covidu-19.

Aby celý proces urychlili, měli by také pacienti jíst hodně ovoce a zeleniny. Oboje obsahuje antioxidanty a vitamin B pomáhající k zotavení nervové soustavy.

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 14:35 Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Související:

Právě se děje