Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu objeveném při vykopávkách žil v dětství Ježíš Kristus, informuje britská zpravodajská stanice BBC. Ken Dark, který působí na univerzitě v Readingu, výzkumem příbytku z prvního století pod novějším klášterem strávil 14 let.

Ježíš Kristus
doporučujeme

Podle Darka se hypotéza, že v domě žil Ježíš s matkou Marií a pěstounem Josefem, objevila již v 19. století. Ve 30. letech následujícího věku však archeologové domněnku zpochybnili a místo zůstalo téměř zapomenuto až do roku 2006, kdy ho začal zkoumat právě Dark.

"Pro nikoho nemůže být překvapení větší než pro mne (...) Nevydal jsem se do Nazaretu, abych objevil Ježíšův domov, ale abych probádal historii města jako byzantského poutního centra," uvedl Dark.

Starý příbytek je podle BBC situován pod kostelem z dob Římské říše, který se nachází pod mladším klášterem. "Lidé v té době podle písemných pramenů věřili, že kostel stojí nad Ježíšovým domem a že ten je zachován v kryptě kostela," upřesnil badatel. "Zcela jistě jde od kostel, který byl zasvěcen mladému Ježíši a který zmiňuje zpráva o poutnících ze 7. století," doplnil.

Dark uvádí, že dům byl vytesán ve skalnatém svahu. Jeho tvůrce, ať už jím byl kdokoli, podle něj skvěle ovládal práci s kamenem. Měl tedy schopnosti, které byly očekávány u řemeslníků, označovaných starořeckým výrazem "tektón". Právě i o Josefovi se bible zmiňuje tímto slovem, které se do češtiny překládá jako tesař.

I když všechny tyto údaje bezpečně nedokazují, že jde o Ježíšův dům, "nikam dál, abychom to mohli říct s jistotou, se už asi nikdy nedostaneme," myslí si Dark.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

27.01.2021 20:39 Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100…

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama