VIDEO: Archeologové v Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově Sulawesi podle odborníků pravěký umělec namaloval nejméně před 45.500 lety. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Malba místního prasete celebského je vyvedená v červeném okru, v životní velikosti a zdá se, že je součástí větší scény, píše BBC. Namalované prase měří 136 na 54 centimetrů a nad ním jsou dva obrysy lidských rukou. Podle vědců jsou na stejné stěně dvě další prasata, ta se však zachovala jen částečně.

Archeologové výjev nalezli v jeskyni Leang Tedongnge v odlehlém údolí jihozápadního Sulawesi. Jde zároveň o nejstarší důkaz, že oblast už od pradávna obývali lidé.

Each of the three pigs is more than a metre long and painted using a red ochre pigment. They appear to be Sulawesi warty pigs, a short-legged wild boar that is endemic to the island and is characterised by its distinctive facial warts. pic.twitter.com/d0wUb4PRfr

— New Scientist (@newscientist) January 14, 2021

"Lidé, kteří to udělali, byli plně moderní, stejní jako my, měli veškerou kapacitu a nástroje k tomu, aby namalovali cokoli, co se jim líbilo," říká Maxime Aubert, jeden ze spoluautorů studie a specialista na datování. Odborník na malbě našel usazený kalcit a pomocí radiouhlíkové metody určil, že usazenina je 45.500 let stará. Umělecké dílo pod ním je proto nejméně stejně staré.

"Ale může být mnohem starší, protože naše metoda určí stáří jenom u kalcitu," dodal Aubert.

There's something about ancient rock art that gives you the goosebumps. Figurative cave painting is now pushed back to at least 45,000 years ago. Many more discoveries are coming from the limestone caves of Sulawesi. https://t.co/OnEFVaw2N5 pic.twitter.com/SDGIH3IUE5

— Jonathan Amos (@BBCAmos) January 14, 2021

Aby pravěcí umělci vytvořili obrysy dlaní, museli je přiložit na stěnu jeskyně a pak na ně plivat pigment. Výzkumníci proto doufají, že se jim ze stěny podaří odebrat vzorky slin a z nich zjistit DNA.

Ačkoli je prase ze Sulawesi dosud nejstarším nalezeným figurálním uměním, nejedná se o nejstarší lidmi vytvořené výtvarné dílo. Za to archeologové považují malůvku, kterou nalezli na malém úlomku kamene v Jihoafrické republice. Odhadují, že je zhruba 73.000 let stará.

Související

Více souvisejících

archeologové indonésie Jeskyně pravěk historie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy