Archeologové vykopali unikátní figurku ptáčka, jde o nejstarší podobné dílo

Archeologové ve střední Číně nalezli jedinečnou figurku drobného ptáka, vytesanou do ohořelé kosti neznámého zvířete. Soška je stará zhruba 13.500 let, v tomto regionu jde o zatím nejstarší nalezené trojrozměrné dílo, píše agentura Reuters.

Čína
doporučujeme

Jak uvedl The Guardian, figurka z naleziště Ling-ťing v provincii Che-nan znázorňuje pravděpodobně zpěvného ptáka na podstavci, do finální podoby ji tvůrce z kosti vytesal kamennými nástroji. Je zhruba 1,5 centimetru dlouhá.

zdroj: YouTube

Ptáček byl vyroben tak, aby ho lehce zvětšený ocas vyvažoval a figurka tak nepřepadávala dopředu. To naznačuje, že pradávný umělec chápal principy rovnováhy, uvádí archeolog Francesco d'Errico z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), který se na studii zveřejněné v odborném časopise PLOS One podílel.

Jedná se o nejstarší trojrozměrné umění nalezené v Číně i celé východní Asii. Další podobné předměty jsou podle odborníků až o 8500 let mladší, ačkoliv se našly také abstraktní rytiny v kostech a kamenech či osobní ozdobné předměty vyrobené ze zvířecích zubů nebo mušlí.

Nejstarší známé trojrozměrné rytiny objevili vědci na jihu Německa, pochází z doby před 40.000 lety a jsou vyrobené z mamutoviny.

Vědci si stále nejsou jistí, zda trojrozměrné umění vzniklo nezávisle na sobě na různých místech na zemi, nebo se mezi pravěkými lidmi postupně rozšířilo z jednoho místa. Figurka nalezená v Číně se však velikostí, stylem i použitými technikami liší od podobných a starších děl ze Sibiře a Evropy. To podle d'Errica naznačuje, že je součástí vlastní tradice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou…

06.07.2020 10:04 Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy