Armáda zkoumá účinnost vakcín na mutaci koronaviru. Další mutace se šíří přes půl roku

Vědci z Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda zkoumají, jestli může být nová mutace koronaviru VUI - 202012/01 šířící se především ve Velké Británii rezistentní vůči novým vakcínám. Podle lékaře Nelsona Michaela pracují na podobném výzkumu vědci z celého světa. Experti také upozorňují, že i současný virus, který se více než půl roku dominantně šíří nejen Evropou, je vlastně mutací původního koronaviru SARS-CoV-2.

Tým vědců z amerického armádního institutu začal zkoumat novou mutaci koronaviru ve čtvrtek. Experti očekávají, že budou narůstat obavy z možné nefunkčnosti vakcín na tuto mutaci. Zatím ale nedokáží říct, jestli jsou oprávněné či nikoliv.

Předpokládají, že současné vakcíny by proti mutaci měly fungovat, bez důkladných testů to ale potvrdit nelze. "Musíme být pilní a pátrat," tvrdí podle BBC lékař a ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí na Armádním výzkumném institutu Waltera Reeda Nelson Michael.

"Počítačová analýza nám umožní posoudit, jaké velké obavy bychom měli mít. Tuto analýzu provádějí také další týmy po celém světě," dodal s tím, že pokud se obavy potvrdí, bude třeba provést studii v laboratoři a následně na zvířatech, aby bylo možné co nejpřesněji určit, jestli a která vakcína bude na mutaci fungovat.

Podle britské vlády ale není důvod k obavám. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že vakcína bude proti nové mutaci o něco méně účinná," uvedl premiér Boris Johnson s tím, že odborníci chtějí co nejdříve zjistit podrobnosti o vztahu mezi mutací a vakcínou.

"Současný předpoklad vědců je, že odpověď na vakcínu by měla být pro tento virus adekvátní," doplnil hlavní vědecký poradce vlády Spojeného království Patrick Vallance.

Vědci rovněž upozorňují, že jakákoliv mutace nutně neznamená automatické zvýšení nebezpečí. Naopak některé mutace mohou virus utlumit. Navíc nejde o první mutaci, dosud jich vědci zaregistrovali několik tisíc.

Ostatně už srpnu vědci z institutu Waltera Reeda zveřejnil studii, která ukazuje, že vakcíny fungují i proti několika dalším mutacím koronaviru. Varianta nemoci, která se dominantně šíří napříč Evropou a Amerikou, je ostatně také zmutovaná.

Vědci o ní hovoří jako o mutaci D614G, která byla v únoru objevena v západní Evropě a Severní Americe. D614G se přitom podobně jako VUI - 202012/01 také šíří snadněji a rovněž nezpůsobuje větší komplikace. Od původní varianty viru se ale liší. Přesto na ni vakcíny fungují.

"Vakcíny jsou stále užitečné. Viry neustále mutují, ale obvykle ne takovým způsobem, který by učinil vakcínu zbytečnou," uvedl William Schaffner, profesor medicíny a poradce amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"I při mutacích zůstává virus v podstatě stejný. Je to podobné jako u lidí. Mohu vyměnit svůj hnědý kabát za šedý, ale pořád jsem Bill Schaffner. Něco se sice změnilo, ale pořád jsem stejný člověk," vysvětlil lékař.

Nová mutace obsahuje 23 změn oproti původnímu typu koronaviru a poprvé se objevila v polovině září na jihu Británie. Laboratorně zachycena byla v říjnu a první analýzy ukazují, že může být až o 70 procent nakažlivější. 

I to je ale pro vědce a lékaře znepokojivé. Ačkoliv průběh nemoci vyvolané mutací koronaviru nemusí být závažnější, existuje riziko nakažení většího množství pacientů. I při zachování současného poměru lidí bez příznaků či s lehkými příznaky a vážně nemocných pacientů vyžadujících hospitalizaci může dojít k rychlejšímu naplnění kapacit nemocnic.

Podle lékařky Susan Hopkinsové z britské vládní agentury Public Health England (PHE) sice nelze přesně určit, o kolik je mutace nakažlivější, a zmíněných 70 % bere s rezervou, data z nemocnic ale ukazují, že se skutečně šíří napříč celou Británií. Vyjma Severního Irska už byla nalezena ve všech částech země.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 47 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 7 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy