Astronomové zaznamenali zatím největší explozi ve vesmíru

Astronomové objevili známky dosud největší zaznamenané exploze od počátků vesmíru. Nastala ve shluku galaxií Ophiuchus přibližně 390 milionů světelných let daleko od Země.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Výbuch podle vědců vyšel od supermasivní černé díry v jedné galaxii, která se nachází v centru galaktického shluku Ophiuchus. Uvolnilo se při tom přibližně pětkrát více energie než při dosud největší explozi zpozorované lidmi ve vesmíru.

"Už jsme viděli výbuchy v centrech galaxií dříve, ale tento je skutečně, skutečně masivní. A nevíme, proč je tak velký," poznamenala k objevu podle webu Phys.org australská astrofyzička Melanie Johnstonová Hollittová. "Ale stalo se to velmi pomalu - jako výbuch ve zpomaleném filmu, který trval stovky milionů let," dodala vědkyně.

Objev byl učiněn díky kombinaci údajů získaných ze čtyř zařízení sledujících vesmír. Jde o rentgenové teleskopy na oběžné dráze Chandra, jenž patří NASA, a XMM-Newton Evropské kosmické agentury ESA a o pozemní zařízení Murchison Widefield Array v Austrálii a systém teleskopů Giant Metrewave Telescope v Indii.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli reakci EU na pandemii covid-19 rezignoval předseda výzkumné rady

08.04.2020 12:02 Kvůli nespokojenosti s reakcí Evropské unie na krizi kolem koronaviru rezignoval na svou funkci…

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

08.04.2020 11:22 V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

07.04.2020 22:19 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou…

07.04.2020 22:19 Aktualizováno Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy