Až 60 000 Britů může podle studie trpět "dlouhodobým covidem"

Až 60.000 lidí v Británii může trpět "dlouhodobým covidem-19" trvajícím více než tři měsíce. Tito lidé přitom nedostávají péči, kterou by potřebovali, aby se zbavili přetrvávajících a vysilujících symptomů, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Tim Spector, profesor genetické epidemiologie londýnské univerzity King’s College, který vede studii symptomů covidu-19 založenou na mobilní aplikaci, uvedl, že zhruba 300.000 lidí hlásilo příznaky trvající více než měsíc. Menší část z nich trpěla ještě delší dobu - až 60.000 lidí uvedlo, že má symptomy déle než tři měsíce.

Některé případy měly mírný průběh, ale jiné závažným způsobem omezovaly jejich život, včetně dechové nedostatečnosti či únavy. Část nemocných musela začít používat kolečkové křeslo. Jiní uvedli, že je snaha o běžné každodenní úkony, jako je nákup nebo dokonce stoupání do schodů, na několik dní upoutala na lůžko.

"Existuje značné riziko, že tito lidé zůstanou opomenuti," řekl Spector, který v pořadu stanice BBC File vyjádřil svou frustraci nad tím, že nejsou data z aplikace využívána v širším měřítku.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock připustil, že někteří lidé zažívají symptomy až šest měsíců poté, co se koronavirem nakazili. "Dlouhodobý covid, kdy jsou lidé šest měsíců stále nemocní, převažuje mezi mladými lidmi," řekl v pondělí rozhlasové stanici LBC.

Sdružení britských praktických lékařů RCGP uvedlo, že by měla existovat národní síť klinik, jež budou pomáhat lidem, kteří potřebují rehabilitaci po covidu.

Někteří lidé s dlouhodobými symptomy dokonce ani nebyli na covid-19 testováni. Sedmatřicetiletá Elly MacDonaldová z jihozápadního Londýna trénovala na londýnský maratón, když se u ní 21. března objevily příznaky covidu-19. Po více než pěti měsících ji stále trápí zadýchávání a extrémní únava.

Poté, co měla pocit, že praktický lékař jí nijak nepomáhá, přešla k jinému. "Už vědomí, že mě někdo bere vážně, je pro moje zotavení nesmírně důležité," řekla. "Prostě chci zpátky svůj život."

Paul Garner, profesor Liverpoolské školy tropické medicíny, má dlouhodobý covid od 19. března. Podle jeho slov lékaři a zdravotníci některým pacientům nevěří, protože nebyli testováni.

"Důkazem jsou podle mě symptomy a fáze epidemie, ve které se nacházíme," prohlásil Garner. "Testy se pak v jistém smyslu staví do cesty tomu, aby lidé, kteří tyto symptomy mají, dostali dobrou péči."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama