Britská mutace je podle studie více smrtící než jiné

Riziko smrti je při nákaze tzv. britskou mutací koronaviru o 55 procent vyšší než u infekcí dříve rozšířenými variantami viru SARS-CoV-2. Takový odhad prezentuje tým vědců z vysoké školy London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) v článku publikovaném v pondělí časopisem Nature.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Podle autorů může vzestup mutací, jako je ta označovaná kódem B.1.1.7, vymazat přínos pokroku v léčbě covidu-19, kterého bylo v uplynulém roce dosaženo.

Čerstvé závěry navazují na jinou britskou studii publikovanou minulý týden, podle níž jsou mrtvých o desítky procent více, když se lidé nakazí mutací B.1.1.7 ve srovnání se stejným počtem pacientů s jinými variantami viru. Podle dřívějších analýz se přitom britská mutace dokáže oproti těm dřívějším i výrazně rychleji šířit.

Své tvrzení o vyšší smrtnosti tým z LSHTM opírá o data o více než dvou milionech případů nákazy a necelých 17.500 úmrtích zaznamenaných v Anglii od loňského září do poloviny letošního února, kdy se B.1.1.7 v oblasti rychle rozšířila. "Srovnáváme pouze úmrtnosti u lidí žijících ve stejné samosprávní oblasti, kteří byli testováni ve stejný den, abychom zohlednili výkyvy v intenzitě testování a tlaku na nemocnice," vysvětloval na twitteru postup jeden z autorů studie Nicholas Davies.

Hlavní závěr je takový, že riziko úmrtí spojené s daným kmenem viru SARS-CoV-2 by mohlo být asi o 55 procent vyšší než u "dříve existujících variant". Autoři dodávají, že s 95procentní spolehlivostí je rozdíl ve smrtnosti v rozmezí 39 až 72 procent.

Mutace B.1.1.7 je označována jako britská, neboť to byli britští vědci, kdo se jí začali jako první podrobněji věnovat. Na přelomu roku stála za rekordními počty nově nakažených i zemřelých v Británii a rozšířila se i v dalších evropských zemích nebo ve Spojených státech. Experti z LSHTM odhadli, že se šíří o 43 až 90 procent rychleji než dříve pozorované podoby koronaviru.

"V Anglii B.1.1.7 způsobila v uplynulých měsících obrovské škody, s více než 42.000 úmrtími spojenými s covidem-19 jen za leden a únor. Navzdory významným pokrokům v léčbě covidu-19 jsme už nyní v roce 2021 zaznamenali více úmrtí než za prvních osm měsíců pandemie v roce 2020. Náš výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je," uvedl specialista na matematické modelování Davies.

Britská mutace se šíří také v České republice, její výskyt u českého pacienta byl poprvé potvrzen 18. ledna. Aktuálně zřejmě v ČR převládá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kombinace protilátek výrazně snižuje riziko příznakové infekce koronavirem

12.04.2021 10:45 Podání kombinace protikoronavirových látek casirivimab a imdevimab snižuje riziko onemocnění…

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

09.04.2021 11:20 Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a…

Čeští vědci vyvinuli látku, která zabraňuje rakovině růst a tvořit…

08.04.2021 22:09 Aktualizováno Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že…

Svět stojí na prahu přelomového objevu. Vědci asi objevili dosud neznámou…

08.04.2021 21:30 Vědci z laboratoře poblíž Chicaga se domnívají, že při svých experimentech objevili důkazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama