Britští vědci jsou prý blízko průlomu v léčbě nemoci covid-19. Jasno bude v červenci

Hledání účinné léčby onemocnění covid-19 pokračuje. Blízko velkému průlomu mají být britští vědci, kteří pracují s protilátkami. O účinnosti jejich látky má být jasno nejpozději v červenci, zatím to však vypadá slibně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci z oxfordské univerzity jsou přesvědčeni, že jsou velmi blízko významnému průlomu v léčbě onemocnění covid-19 pomocí protilátek, která kombinuje dvě protilátky z důvodu snížení rizika možné rezistence na jednu z nich.

Populaci, která si není schopná díky své zranitelnosti na covid-19 vytvořit protilátky přirozenou cestou anebo může mít špatnou reakci na vakcínu, může léčba nabídnout přijatelné východisko. Podle ředitele farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascala Soriota může být léčba pomocí protilátek pro určitou skupinu životně důležitá, ale vakcína zůstává prioritou, protože produkce protilátkových terapií je mnohem dražší než výroba vakcín.

Astra Zeneca je přesvědčena, že vakcína z oxfordské univerzity bude účinná, a tak již došlo k podpisu dohody zajišťující výrobu miliónů dávek. „Do července budeme mít jasnou představu o účinnosti vakcíny,“ řekl Soriot pro web televize Sky News. V současné době se vakcína testuje ve Velké Británii, ale i v Brazílii, která je druhou nejvíce zasaženou zemí světa s 691 758 nakaženými a 36 455 mrtvými s onemocněním covid-19.

Vakcína, o které jsou britští vědci přesvědčeni, že by mohla být účinná a zbavit svět pandemie covid-19 nese označení ChAdOx1 nCoV-19 je vyrobena z viru, který způsobuje infekce u šimpanzů, ale obsahuje také covid-19. Vakcína vyvolá imunitní reakci na virové proteiny, díky kterým se virus dostává do lidských buněk a množí se.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní podívaná. Kometa Neowise bude od čtvrtka nad obzorem po celou noc

07.07.2020 18:33 Aktualizováno Od 9. července nastanou nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po…

Italský ledovec se barví dorůžova. Podle experta to není dobrá zpráva

07.07.2020 17:12 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva,…

Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

07.07.2020 15:54 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

06.07.2020 22:10 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy