CDC: "Moje rouška chrání tebe" už neplatí. Roušky chrání i toho, kdo je nosí, ukazují studie

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Heslo letošního jara slyšel v souvislosti s koronavirovou krizí pravděpodobně každý. Zpívaly se o něm písně, natáčely videospoty, objevovalo se na rouškách, tričkách, zkrátka všude. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ale nyní upozornilo, že ve skutečnosti chrání roušky nejen okolní osoby, ale i samotné nositele.

Lidé se chrání před covidem-19, ilustrační foto
doporučujeme

Několik měsíců žila řada zemí světa v domnění, že rouškou chrání jejich nositelé především své okolí. Ochrana obličeje měla zajistit, že si lidé udrží případné zárodky nemoci v sobě a nebudou je šířit kapénkami na ostatní. Toto tvrzení mělo o to větší důležitost v souvislosti se vzrůstajícím počtem bezpříznakových pacientů, kteří mohou být i přes absenci symptomů nakažliví pro své okolí.

CDC ale na svém webu nyní zveřejnilo zprávu, z níž vyplývá, že roušky chrání nejen nositele před šířením viru po okolí, ale do jisté míry i před tím, aby se sám nakazil. "Studie ukazují, že látkové masky mohou nositele vystavovat menšímu počtu infekčních kapiček prostřednictvím filtrace, včetně filtrace jemných kapiček a částic menších než 10 mikronů," uvádí lékaři.

Jinými slovy to znamená, že nošení masky na obličeji není jen o udržení choroboplodných zárodků v nemocných lidech, ale může také chránit nositele tím, že odfiltruje virovou nálož, resp. sníží jí. Ochrana před nákazou se pak zvyšuje ve chvíli, kdy nosí roušku každý, neboť je "synergická".

Výzkumy, na které se CDC odkazuje, se dotýkají především klasických látkových roušek. V případě pokročilejších masek, jako jsou nanoroušky či respirátory s vyšší filtrační třídou, dochází k ochraně jak nositele, tak i jeho okolí. V případě zdravotnických roušek s elektrostaticky nabitými vlákny je pak také prokázáno, že dochází k ochraně okolí i nositele, byť po kratší dobu než u respirátorů.

Ještě nedávno ale CDC ve svém stanovisku uvádělo, že roušky musí nosit hlavně infikovaní lidé a zdravotničtí pracovníci, proto, aby případnou nemoc neroznášeli. S tímto názorem se podle Business Insider ztotožňovala řada zdravotníků i odborníků.

Ačkoliv se Centrum na svém webu odkazuje na řadu studií, zároveň uvádí, že jejich výsledky jsou založeny na pozorováních prováděných mimo laboratorní podmínky. Nelze tedy reálně spočítat, jak velkou ochranu nošení masky svému nositeli poskytuje. Přesvědčivější studie byly podle serveru vypracovány jako pro respirátory, tak pro chirurgické roušky.

"Relativní účinnost filtrace různých masek se v různých studiích značně lišila, z velké části kvůli rozdílům v designu a analyzovaných velikostech částic," uvádí CDC. Zároveň ale dodává, že více vrstev látky s vyšším počtem nití prokázalo vynikající ochranu ve srovnání s jednotlivými vrstvami látky s nižším počtem nití. V některých případech se látkovým rouškám povedlo odfiltrovat téměř 50% jemných částic menších než 1 mikron.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama