Proč mají někteří lidé těžký průběh covid-19? Lékaři zveřejnili nové rizikové faktory

V současné době mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Americké Centrum pro kontrolu a prevencí nemocí přidalo na seznam další zdravotní předpoklady, které mohou zvýšit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19, patří sem demence nebo obezita.

obezita
doporučujeme

Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 60 let, ale existují i onemocnění nebo zdravotní stavy, které činí náchylnější k těžkému průběhu covid-19 mladší populaci. Jsou to lidé s vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním dýchacích cest, HIV nebo lidé s onemocněním srdce.  Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) rozšířilo 14. července seznam onemocnění a zdravotních stavů, které také ovlivňují průběh onemocnění covid-19.

K novým předpokladům pro zvýšení rizika těžkého průběhu covid-19 CDC zahrnulo srpkovitou anémii, která převážně postihuje černochy. Je to genetická porucha krve, která se projevuje jiným tvarem červených krvinek. Zatímco zdravé červené krvinky mají kulatý tvar, lidé s touto genetickou poruchou mají červené krvinky ve tvaru srpku.

Jejich tvar způsobuje, že uvíznou v cévách, což vede ke sraženinám, a dokonce to může vést až k mozkové příhodě. Srpkovitá chudokrevnost postihuje více než 100 000 Američanů, podle Science Alert. O nebezpečné kombinaci srpkovité anémie s covid-19 varovalo sdružení Sickle Cell Disease Association of America již v březnu letošního roku.

Dalším předpokladem je obezita. Stále více studií a odborníku opakovalo, že existuje určitá nevyváženost v počtu úmrtí obézních pacientů. Psychologové však varují, že vyčlenění obezity jako základní podmínky pro horší průběh onemocnění covid-19 je samo o sobě problematické, protože to vytváří sociální stigma.

CDC zahnulo jako nový rizikový faktor demenci. Korea Brain Research Institute spojil jeden z genů Alzheimerovi choroby se snazším přenosem covid-19. Degenerativní mozková porucha může za zvýšenou činnost receptoru ACE2, kterým se covid-19 dostává do těla.

Dalšími novými rizikovými faktory je diabetes druhého typu, onemocnění ledvin, rakovina. Do ohrožené skupiny se nově řadí lidé, kteří podstoupili transplantaci orgánů a i kuřáci. Lékaři žádají, aby se lidé z ohrožených skupin chránili v případě pohybu ve veřejných prostorách a dbali na důkladné mytí rukou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k…

11.08.2020 10:02 Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama