Černý scénář vědců se naplňuje. Vliv počasí na koronavirus je jiný, než se očekávalo

Příchod koronaviru v zimních měsících rozdělil vědeckou obec na dvě skupiny. Zatímco jedna odhadovala, že covid-19 bude sezónní nemoc, která v příchodem teplého počasí zmizí, druhá se obávala opaku. Jak nyní vědci tvrdí, právě druhá možnost se stala tou reálnou. Nový typ koronaviru neporazí ani počasí.

Zatímco sezónní chřipka je v letních měsících spíše vzácností a její místo vzácněji přebírá takzvaná letní chřipka, pro covid-19 stejné pravidlo zatím neplatí. Ještě nedávno přitom lékaři sami nevěděli, jak se virus bude šířit, až bude venku teplo.

Podle magazínu Health Line si nebyli jisti, jestli bude koronavirus jen sezónní záležitostí, nebo s námi zůstane bez ohledu na počasí. Brazílie hlásila před pár týdny jen několik nakažených, nyní tam nemoc trhá rekordy a denně se nakazí až desetitisíce lidí. 

"Teplejší počasí by mohlo hrát roli při snižování přenosu viru," domníval se Greg Gray, epidemiolog a expert na infekční nemoci na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně.  "Během teplejšího počasí se lidé méně často scházejí uvnitř uzavřených budov. Budovy mají často větší cirkulaci vzduchu, a v létě se zvyšuje hodnota UV záření ze slunečního svitu, což vše může pomoci snížit přenos viru," dodal.

Někteří odborníci ale tvrdili opak. Odborný asistent epidemiologie na Harvardu Mauricio Santillana upozornil, že jsme zatím neviděli důkaz, že vyšší teploty a vyšší vlhkost vzduchu povedou ke snížení přenosu koronaviru. "To je v kontrastu s tím, co bychom očekávali u sezónní chřipky. Myslíme si, že jižní polokoule bude stejně náchylná k vypuknutí nákazy Covidem-19, jako severní polokoule," dodal Santillana.

A jak se ukázalo, měl zřejmě pravdu. Vyšší letní teploty pandemii nového koronaviru SARS-CoV-2 nezastaví. Vyplývá to ze studie vědců z univerzity v Princetonu v americkém státě New Jersey zveřejněné v odborném časopise Science. Studie uvádí, že horka a zvýšená vlhkost ovzduší ovlivňují šíření koronavirus jen v malé míře. 

Vliv klimatických podmínek na původce nového koronaviru je malý, tvrdí tým výzkumníků na čele s environmentalistkou Rachel Bakerovou. Přestože má vysoká vlhkost vzduchu vliv na šíření jiných koronaviů, v případě SARS-CoV-2 je rozhodující chybějící kolektivní imunita.

Počasí bude mít podle vědců rozhodující vliv na šíření koronaviru poté, co bude vůči němu imunní velká část obyvatelstva. Až tehdy se covid-19 stane sezónním onemocněním.

Tento princip je možné pozorovat i při nachlazení způsobeném jinými druhy koronavirů, které se objevují zejména v zimě mimo tropické oblasti, vysvětlil spoluautor studie Bryan Grenfell.

Související

Více souvisejících

Vědci viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy