Český vědec Sedláček patří ke světové špičce, stanul v čele agentury pro výzkum genů

Český vědec Radislav Sedláček se stal předsedou mezinárodní agentury pro výzkum funkce genů. Konsorcium IMPC (International Mouse Phenotyping Consorcium) tvoří 19 výzkumných organizací, zastoupení v něm má i Česko. Zapojení vědci postupně prozkoumávají funkci všech, přibližně 20.000, savčích genů.

DNA
doporučujeme

Výzkum přispívá k poznání příčin lidských nemocí i návrhům nových léčebných postupů, uvedla Akademie věd ČR (AV) v dnešní tiskové zprávě. Sedláček pracuje v Ústavu molekulární genetiky AV. Do funkce předsedy IMPC ho nominoval americký Národní ústav zdraví.

"Velice si vážím skutečnosti, že jsem byl zvolen do vedení IMPC a děkuji všem, kteří mě podpořili. Mým cílem bude maximálně přispět k dokončení encyklopedie savčích genů i navazujících projektů. K tomu je potřeba efektivní koordinace všech partnerů konsorcia, které hospodaří s rozpočtem skoro 100 milionů USD (cca 2,13 miliardy korun)," řekl Sedláček.

"Pokud všechno půjde tak, jak si představujeme, měli bychom společně s našimi partnery v zahraničí do roku 2025 prověřit funkci všech genů, které mají společné lidé a myši," dodal vědec. Takzvaná "encyklopedie genů" by podle jeho slov představovala jeden z nejvýznamnějších milníků v biologii a medicíně.

"Teprve až dojdeme k poznání toho, co přesně jednotlivé geny dělají, budeme schopni, obrazně řečeno, poskládat si ze slov celé věty a budeme tak lépe rozumět tomu, k čemu jsou geny potřebné, jak se podílejí na určitých nemocech či fyziologii," dodal.

Sedláček také vede České centrum pro fenogenomiku v centru BIOCEV ve Vestci u Prahy. CCP se jako jedno z největších pracovišť svého druhu v Evropě zaměřuje na genetické inženýrství pro tvorbu zvířecích modelů lidských nemocí pro mezinárodní vědeckou komunitu.

Součástí CCP je podle AV i testovací platforma pro preklinický výzkum včetně technologie xenograftů (PDX), kdy vědci implantují do modelů vzorky lidského původu a poté systematicky sledují přirozený vývoj nádoru. V současnosti v CCP vyvíjejí také myší modely pro testování léků na covid-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama