Čeští vědci popsali proteiny, které pomáhají "maskovat" koronavirus

K lepšímu zacílení léčby covid-19 může v budoucnu přispět práce českých vědců. Tým z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR podrobně popsal strukturu proteinů koronaviru, které jsou klíčové pro jeho "maskování" před imunitním systémem člověka.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Nature Communications. Mluvčí ÚOCHB Dušan Brinzanik o tom informoval v tiskové zprávě.

Koronavirus SARS-CoV-2 patří mezi takzvané RNA viry. Ribonukleovou kyselinu (RNA) používá k uchování své genetické informace. Jeden ze způsobů, kterými se koronavirus snaží obelstít buněčnou imunitu člověka a přesvědčit buňky, že virová RNA je neškodná, je instalace "čepičky" - tedy zvláštní struktury na začátku RNA. Díky čepičce se virová RNA "tváří" jako lidská a virus může infikovat organismus a množit se v něm.

Instalaci čepičky usnadňuje koronavirový protein Nsp16, kterému pomáhá další virový protein Nsp10. Právě přesnou strukturu komplexu těchto proteinů se pomocí rentgenové analýzy podařilo zjistit a analyzovat týmu po vedením Evžena Bouři a Radima Nencky z dejvického ústavu.

Bouřa ČTK řekl, že se do zkoumání koronaviru pustili v lednu, hned poté co Čína jeho genom zveřejnila. "Stovky vědeckých týmů se snažily objasnit, jak virus covid-19 dokáže maskovat svoji RNA před buněčnou imunitou. Nakonec se to podařilo dvěma americkým týmům a nám v Praze," uvedl Bouřa.

Tým z dejvického ústavu identifikoval několik zásadních charakteristik zmíněných proteinů. Především hluboký kaňon na povrchu proteinu, kde se váže virová RNA a instaluje se tam na ní čepička. Právě na kaňon mohou mířit inhibitory, které aktivitu proteinu a proces instalování čepičky potlačí. Podle vědců by v budoucnu mohly sloužit jako léky proti mnoha druhům koronavirů.

Pozornost týmu se také tímto směrem obrací. "Teď směřujeme více do aplikované sféry. Vyrábíme sloučeniny ve spolupráci s organickými chemiky u nás na ústavu," uzavřel Bouřa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama