Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy zkušeností lidí v Česku má projekt přinést doporučení pro rozvoj a plánování udržitelné dopravy v krizovém období. Spolupracují na něm odborníci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem a agentury STEM/MARK.

doprava
doporučujeme

Vědci chtějí také porovnat výsledky z ČR s poznatky kolegů z Izraele. Mluvčí Technologické agentury ČR (TA ČR) Veronika Dostálová to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Agentura projekt podpořila téměř třemi miliony korun z programu ÉTA.

Projekt řeší odborníci z ekonomie, ekonometrie, sociologie či geografie. Začal loni v červenci a potrvá do roku 2022. Předseda TA ČR Petr Konvalinka uvedl, že se výzkum zaměří nejen na změny dopravního chování lidí, ale i související proměny nákupních návyků, volnočasových aktivit či další otázky spojené s mobilitou.

"Jde například o volbu dopravního prostředku. Omezení, případně úplné vynechání hromadné dopravy, si zasluhuje prozkoumání vnímaných bariér jejího využívání. Chceme navrhnout opatření pro odstranění těchto bariér," nastínila Hana Brůhová Foltýnová z Fakulty sociálně ekonomické UJEP.

Čeští výzkumníci počítají i se spoluprací s Izraelským technologickým institutem, který sídlí v Haifě. "Konkrétně s výzkumným týmem profesora Shiftana, předním světovým výzkumníkem v oblasti dopravního chování," uvedla Brůhová Foltýnová. Podle jejích slov to umožní porovnat změny v Česku se situací v jedné z technologicky nejvyspělejších ekonomik světa.

Program ÉTA cílí na podporu společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování plodnost neovlivní, přesto se ho některé ženy bojí

06.03.2021 09:05 Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral…

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama