Čína se podělí o vzorky ze své měsíční mise s dalšími zeměmi

Čína se podělí s dalšími zeměmi o data a vzorky měsíční horniny, které při své misi získala čínská vesmírná sonda Čchang-e 5. Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa čínské národní vesmírné agentury Wu Jen-chua. Sonda, která se ve středu SEČ úspěšně vrátila na Zemi, dopravila vzorky z Měsíce poprvé od roku 1976.

"Čínská vláda v souladu s dohodami o mezinárodní spolupráci stanoví pravidla zacházení s měsíčními vzorky a daty. Jsme ochotni se podělit s příslušnými zeměmi a zahraničními vědci a některé vzorky jim můžeme předat jako dar," řekl Wu na dnešní tiskové konferenci. Na dotaz ohledně sdílení vzorků se Spojenými státy, jejichž vesmírný úřad má omezenou možnost spolupráce s Čínou, řekl, že americké restrikce jsou "nešťastné". "Otázka spolupráce závisí na americké politice," podotkl Wu.

Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přistála s pomocí padáků dnes krátce před 2:00 místního času (středa 19:00 SEČ) v zasněžené, odlehlé krajině čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Tam ji následně našly pátrací týmy s vrtulníky a vozidly vybavenými silnými reflektory. Otevřena má být v Pekingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching označil nejnovější čínskou měsíční misi za historický úspěch a obrovský krok kupředu pro čínský vesmírný průmysl. Poděkoval také vědcům, kteří se na ní podíleli.

Očekává se, že kapsle dopravila na Zemi zhruba dva kilogramy měsíční horniny. Vzorky sonda získala jak vrtáním do povrchu, tak sběrem přímo na něm. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly dřívější mise zorganizované Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem. Vědci si od vzorků slibují, že poskytnou informace o vulkanických aktivitách a historii Měsíce a jiných tělesech Sluneční soustavy.

Horniny, získané Čínou, pocházejí z oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) ležící na přivrácené straně Měsíce. Odebrány byly poblíž lokality zvané Mons Rümker, kterou podle expertů tvoří pozůstatky někdejších sopek. Oblast Oceanus Procellarum je stará 1,2 miliardy let, zatímco u vzorků hornin shromážděných Američany a Sověty v minulosti je stáří odhadováno na 3,1 a 4,4 miliardy let, uvedla agentura DPA.

Poslední vzorky Měsíce dopravila na Zemi v roce 1976 sovětská sonda Luna 24. Téměř 400 kilogramů měsíční horniny přivezli na Zemi také američtí astronauti, kteří na Měsíci přistávali v letech 1969 až 1972. Čínskou sondu Čchang-e 5 vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince.

Související

Čchang-e 5

Na Zemi přistála čínská kapsle se vzorky měsíční horniny

Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přepravující vzorky měsíční horniny úspěšně přistála v oblasti Vnitřního Mongolska. Informují o tom čínská státní média. Kapsle dopravila na Zemi vzorky z Měsíce poprvé od roku 1976. Očekává se, že vyzvednutí kapsle bude obtížné kvůli malým rozměrům předmětu, tmě, nízkým teplotám a sněhové pokrývce, upozorňuje agentura AP.

Více souvisejících

Čchang-e 5 vesmír, Měsíc čínská medicína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy