Čína začala testovat lék proti koronaviru, část pacientů dostane placebo

Zhruba 66 procent pacientů nakažených novým typem koronaviru, kteří se zúčastní klinických testů antivirového přípravku remdesivir, bude dostávat tento lék. Zbývajícím bude podáváno placebo. O testování léku, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem, informovala agentura Nová Čína.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Klinická studie přípravku remdesivir začala minulý týden ve čtvrtek v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů.

Agentura Nová Čína uvedla, že při obdobných klinických zkouškách bývá obvyklé, že polovina účastníků dostává testovaný lék a druhá polovina placebo - tedy neúčinnou látku upravenou do stejné formy jako lék. Výsledky jsou pak srovnány.

Lékař Čao Ťien-pching z wuchanské nemocnice Tchung-ťi nicméně na tiskové konferenci sdělil, že v tomto případě budou lék remdesivir dostávat dvě třetiny nakažených a placebo třetina. Cílem je zajistit, aby více pacientů v kritickém stavu mělo šanci na lepší péči.

Lék remdesivir má být účastníkům klinické studie podáván jednou denně; celkem dostanou deset dávek. Zároveň je všem testovaným pacientům zajišťována standardní lékařská péče. Pacienti ani lékaři nebudou po celou dobu klinické studie vědět, kdo skutečný lék užívá a kdo ne. Po 28 dnech experti vyhodnotí, nakolik antivirotikum nakaženým pomohlo.

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir, původně zamýšlený k léčbě eboly, ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl minulý týden vedoucí programu klinických testů Cchao Pin.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný také při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus dosahuje síly pandemie. Co to znamená a co se stane dál?

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Virologové zaznamenali o víkendu několik nových případů nákazy koronavirem Covid-19 v Evropě a…

Ve 101 letech zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová

24.02.2020 20:45 Ve věku 101 let dnes zemřela význačná matematička amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír …

Nocebo efekt. Informace o vedlejších účincích léků mohou škodit, prokázala…

23.02.2020 14:28 Po celé roky lékaři oceňují sílu takzvaného placebo efektu, při němž pacienti cítí účinky léku, o…

Nový objev. Nahlédněte do antické svatyně, která byla zasvěcena Romulovi …

22.02.2020 17:51 Archeologové v pátek v centru Říma představili nedávno objevenou podzemní svatyni nejspíše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama