Čína začala testovat lék proti koronaviru, část pacientů dostane placebo

Zhruba 66 procent pacientů nakažených novým typem koronaviru, kteří se zúčastní klinických testů antivirového přípravku remdesivir, bude dostávat tento lék. Zbývajícím bude podáváno placebo. O testování léku, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem, informovala agentura Nová Čína.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Klinická studie přípravku remdesivir začala minulý týden ve čtvrtek v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů.

Agentura Nová Čína uvedla, že při obdobných klinických zkouškách bývá obvyklé, že polovina účastníků dostává testovaný lék a druhá polovina placebo - tedy neúčinnou látku upravenou do stejné formy jako lék. Výsledky jsou pak srovnány.

Lékař Čao Ťien-pching z wuchanské nemocnice Tchung-ťi nicméně na tiskové konferenci sdělil, že v tomto případě budou lék remdesivir dostávat dvě třetiny nakažených a placebo třetina. Cílem je zajistit, aby více pacientů v kritickém stavu mělo šanci na lepší péči.

Lék remdesivir má být účastníkům klinické studie podáván jednou denně; celkem dostanou deset dávek. Zároveň je všem testovaným pacientům zajišťována standardní lékařská péče. Pacienti ani lékaři nebudou po celou dobu klinické studie vědět, kdo skutečný lék užívá a kdo ne. Po 28 dnech experti vyhodnotí, nakolik antivirotikum nakaženým pomohlo.

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir, původně zamýšlený k léčbě eboly, ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl minulý týden vedoucí programu klinických testů Cchao Pin.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný také při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama