Čínský Sinovac tvrdí, že jeho vakcína proti covidu je účinná. Západ nabádá k opatrnosti, chybí data

Experimentální vakcína proti koronaviru CoronaVac čínské firmy Sinovac je bezpečná a vyvolává rychlou imunitní reakci. Úroveň vytvořených protilátek je však nižší než u lidí, kteří prodělali nemoc covid-19. Podle agentury Reuters to uvedla firma ve studii vypracované na základě druhé fáze klinických testů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Druhá ze tří testovacích fází neměla za cíl posuzovat účinnost vakcíny, napsali autoři studie. Výzkumníci nicméně na základě svých zkušeností s jinými vakcínami a předchozím testováním na makacích podle Reuters uvedli, že by proti koronaviru měla poskytovat dostatečnou ochranu.

Čínská studie přichází poté, co tento měsíc americké farmaceutické firmy Pfizer a Moderna jakož i Rusko na základě předběžných dat z pozdní fáze klinického testování oznámily, že jejich experimentální vakcíny byly účinné z 90 a více procent.

CoronaVac a dalších experimentální vakcíny vyvíjené v Číně momentálně procházejí závěrečnou, tedy třetí fází rozsáhlého testování, bez něhož účinnost při tvorbě imunity vůči covidu-19 nelze určit. Sinovac tuto fázi provádí v Indonésii, Brazílii a Turecku.

Výsledky testování na celkem 700 osobách v první a druhé fázi zveřejnil Sinovac v recenzované studii ve vědeckém časopise The Lancet.

"Naše zjištění ukazuje, že CoronaVac je schopna vyvolat rychlou reakci protilátek během čtyř týdnů od očkování, které se provádí dvěma dávkami v intervalu 14 dní," uvedl jeden z autorů studie Ču Feng-cchaj v doprovodném prohlášení. "Myslíme si, že toto činí vakcínu vhodnou pro nouzové použití během pandemie," dodal.

Naor Bar-Zeev z americké Univerzity Johnse Hopkinse, který se na studii nepodílel, uvedl, že výsledky musejí být interpretovány opatrně, dokud nebudou zveřejněny kompletní výsledky třetí fáze.

CoronaVac je jedna ze tří experimentálních vakcín, které Čína používá pro očkování statisíců lidí v rámci svého krizového programu. I zbylé dvě se po završení druhé fáze testů zdají být bezpečné a vyvolávající imunitní reakci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

04.12.2020 22:00 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Čeští vědci vyvinuli "anticovid papír". Likviduje viry, bakterie a kvasinky

04.12.2020 09:16 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama