Co je to GIS a jak ovlivňuje dnešní archeologii i náš každodenní rytmus?

Počítačové technologie ovlivňují náš každodenní život možná více, než si uvědomujeme. I přes jejich negativní stránky jsou pro naše životy a především vědu velkým přínosem. Důkazem může být právě tzv. GIS, který slouží jak archeologii, tak oblastem dopravy, kartografie či obrany.

Eurozpravy.cz

Zkratka GIS pochází z originálního anglického pojmenování, které zní Geographic information system, v předkladu Geografický informační systém. Ve zkratce ho lze označit jako počítačový systém, který umožňuje ukládat, spravovat a analyzovat prostorová data.

Byť se v českých zemích jedná o poměrně nový fenomén, jeho historie začala již ve druhé polovině 20. století. Základy tohoto systému položili manželé Jack a Laura Dangermondovi, když v roce 1969 založili v Kalifornii soukromou konzultační skupinu Environmental Systems Research Institute, Inc. (ESRI). Během sedmdesátých let se v ESRI zaměřili na vývoj základních principů GIS a jejich využití na reálných komerčních projektech. Z projekční firmy se postupně stala firma vyvíjející software a pokládající základy toho, čemu dnes říkáme geoinformační technologie.

První geografický informační systém ARC/INFO byl na trh uveden v roce 1982. V 90. letech si ESRI upevnilo svoji pozici na trhu s produktem ArcView. Konce 90. let byl pro firmu zásadní, neboť byl vyvinut první software umožňující uživatelům využívat a integrovat lokální data s daty v prostředí internetu. Základ dnešní verze se zrodil v roce 2001.

Pro oblast archeologie a využití GIS, jak jej známe dnes, byl zásadní rok 2010. Tehdy ESRI představil světu novou verzi ArcGIS 10, která nahradila dosavadní verze a nabídla zásadní inovace ve všech oblastech využití GIS, ať se již jedná o vizualizaci dat, geoprocessing, práci s rastrovými daty nebo možnosti serverových technologií.

A v čem tzv. GIS spočívá? Většina objektů a jevů reálného světa se vyskytuje na některém místě zemského povrchu (např. strom, dům, řeka) nebo má vztah k některému místu na zemském povrchu. Zároveň se tyto objekty vyskytují v daném prostoru společně s mnoha dalšími objekty a navzájem se ovlivňují. Proto znalost umístění a vzájemných prostorových souvislostí mezi objekty je velmi významná a může sehrát důležitou roli v řadě oborů lidské činnosti. V archeologii může sloužit pro rekonstrukci starých sídelních sídlišť, komunikačních sítí apod. Důležité jsou především přesné mapové podklady

GIS využívá a následně prezentuje obsáhlý sortiment dat a informací. Většina pochází z fotointerpretace leteckých snímků. Pracovní stanice jsou používány k digitalizování dat ze stereoskopických digitálních fotografií. Tyto stanice umožňují vznik dat zachycených ve dvou a třech dimenzích, s výškami měřenými s využitím dvou obrázků s využitím principů fotogrammetrie.

Důležitou součástí je i satelitní dálkový průzkum. Satelity používají různé balíčky senzorů pasivně měřící odrazivosti z částí elektromagnetického spektra vln nebo rozhlasových vln, které byly odeslány z aktivního čidla jako je radar. Dálkový průzkum sbírá rastrová data, která mohou být dále zpracovány do různých skupin k identifikování objektů a bodů zájmu, půdního pokryvu.

Ve výsledku to znamená, že archeologové získají přesná data o jednotlivých bodech či skupině bodů (ať už jsou to objekty, lomy, komunikace) s digitálními daty. Skutečné objekty lze rozdělit do dvou abstrakcí: diskrétní objekty (např. dům) a kontinuální data (jako množství srážek).

Důležitá je především tzv. GIS tematické mapa, která v současnosti přestavuje stále více a více realistický 3D model země a jeho terénu. Díky němu je možné analyzovat výškopis, rekonstruovat původní pole viditelnosti, vyhodnotit dostupnost jednotlivých geografických bodů a jejich vztahy apod.

GIS se ovšem nevyužívá jen v archeologii či IT světě, ale také například ve veřejné správě, obraně, dopravě či vzdělávání. Navíc nadále dochází k jeho zdokonalování.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje