COVID-19 byl předpovězen už v roce 2007? Studie varovala před epidemií podobnou SARS

Vědci Hongkongské univerzity už před více než deseti lety varovali před možností, že se z Číny může rozšířit nový virus podobný tomu, který v roce 2003 vyvolal epidemii SARS. Studie zveřejněná v roce 2007 v odborném časopise Clinical Microbiology Reviews uvedla, že se nemoc může znovu objevit z míst, jako jsou čínské trhy s exotickými zvířaty.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Koronavirus
doporučujeme

Píše o tom server news.com.au. "O koronavirech je dobře známo, že procházejí genetickými proměnami a kombinacemi, které mohou vést k novým genotypům a epidemiím," napsali autoři studie Vincent Cheng, Susanna Lauová, Patrick Woo a Yuen Kwok-yung.

"Přítomnost velkého množství virusů podobných SARS-CoV u netopýrů z čeledi vrápencovitých, společně s kulturou konzumace exotických savců v jižní Číně, je časovanou bombou," dodali s tím, že rychlý ekonomický růst v Číně vedl ke zvýšené poptávce po zvířecích proteinech, včetně masa exotických zvířat.

Tato zvířata se prodávají na tržištích a často jsou držena v přeplněných klecích s minimem opatření z hlediska biologické bezpečnosti, což umožňuje novým virům přenést se ze zvířat na lidi.

Studie končila varováním, že existuje možnost znovuobjevení viru SARS nebo jiného nového viru, a proto "by neměla být ignorována nutnost připravit se na podobnou eventualitu".

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 se nejdříve objevil v čínském městě Wu-chan v prosinci loňského roku a předpokládá se, že se na lidi přenesl z místního zvířecího trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Který stát zůstane uchráněn před koronavirem nejdéle? Epidemiolog naznačil

03.04.2020 13:02 Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ…

Kočky mohou přenášet koronavirus, tvrdí Čína. Je to nesmysl, reagují vědci

03.04.2020 12:34 Čína vydala nepodloženou studii o tom, že kočky mohou být přenašeči nemoci COVID-19. Samotné kočky,…

Koronavirus se po světě zřejmě šířil už loni. Nikdo o něm nevěděl,…

02.04.2020 22:04 Aktualizováno Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Plíce kuřáka jsou náchylné k infekcím včetně koronaviru

02.04.2020 17:26 Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy