Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá epidemiolog

Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane endemickým onemocněním. I když se zpomalí jeho šíření, tak nezmizí úplně a navzdory očkování se budou nadále vytvářet ohniska nákazy.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nemoc se stává endemickou ve chvíli, kdy ji každý infikovaný jedinec přenese na jednu další osobu, tedy pokud bude reprodukční číslo (R) 1. Během epidemie, kdy dochází k šíření nákazy, má R vyšší hodnotu než 1. V případě, že se nemoc dostává pod kontrolu, R klesá a je menší než 1.

Endemických modelů šíření nemoci je celá řada. V některých případech se nemoci udržují na nízkých úrovních po celý rok, naopak jiné vykazují v určitých obdobích vyšší přenos. Upozornil na to server The Conversation.

K takové situaci dochází například tehdy, pokud sezónní faktory ovlivňují vzájemný kontakt lidí, nebo pokud nemoci svědčí určité počasí. Podobný příklad ostatně známe ze sezónní chřipky.

Vliv na šíření nákazy ale mají i jiné organismy, například hmyz. Pak stačí, aby měla každá infikovaná osoba ve svém okolí dostatečný počet náchylných lidí, a nemoc se bude šířit nadále.

Důležitým faktorem je i imunita, například novorozenců, kterou získají od své matky, nebo dočasná, kdy je schopna odolávat určitým nemocem pouze dočasně.

Virus nebo bakterie se navíc mohou vyhnout imunitní paměti mutací, takže i lidé s imunitou vůči jednomu kmeni dané nemoci se mohou nakazit jiným kmenem. I zde je ukázkovým případem chřipka.

Podle profesora Heesterbeeka z Univerzity v Utrechtu zatím není známo, jak dlouho vydrží imunita u covidu. A kvůli tomu ani to, jaká bude skutečná účinnost vakcíny. Nedá se totiž zatím přesně určit, zda se bude koronavirus SARS-CoV-2 chovat jako jiné koronaviry, které jsou endemické a způsobují například nachlazení.

Záleží také na tom, jak jsou lidé s imunitou rozmístěni v rámci komunity, státu nebo celého světa. Bez rovnoměrného rozdělení odolných jedinců ale neexistuje populační imunita, a to ani tehdy, pokud by bylo očkováno takové množství lidí, aby splnily předpokládanou potřebnou hranici.

V těchto případech sice může být R nízké a infekce bude pod kontrolou, ale v určitých lokalitách bude vysoko nad 1. Tento stav následně povede ke vzniku lokalizovaných ohnisek a umožní nemoci endemický stav.

V tu chvíli bude záviset na tom, jaká účinná bude vakcinace a léčba. Pokud se povede ochránit lidi před nejtěžšími následky nemoci a smrtí, stane se covid-19 nemocí, se kterou se naučíme žít a se kterou se zřejmě během života setká velká část populace.

Roli bude následně hrát jak odolnost lidí a délka trvání imunity, tak i možná potřeba každoroční vakcinace. Je ale možné, že se povede onemocnění dostat pod kontrolu očkováním v určitém věku, jako je tomu u dětských infekcí a vakcín.

Pokud ale vakcíny zabrání jak klinickému onemocnění, tak i přenosu, a zároveň poskytnou dlouhodobou imunitu, existuje možnost, že dojde k eradikaci onemocnění.

To ale podle profesora není příliš reálné, protože takových případů zná lidstvo jen velmi málo, a vymýcení se nepovedlo ani u řady nemocí, proti nimž existují vakcíny poskytující trvalou imunitu.

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala…

21.10.2021 15:51 Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta,…

Člověk má vliv na změnu klimatu, tvrdí 99,9 procent vědců

20.10.2021 08:36 Vědci se z více než 99,9 procent shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která…

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské…

14.10.2021 09:36 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Související:

Právě se děje

reklama