Důvěra v očkování kolísá. Podrývají ji dezinformace, odhalila globální studie

Očkovací programy ve světě ohrožuje polarizace politiky a dezinformace šířící se po internetu, upozorňuje nová studie, již zveřejnil odborný časopis The Lancet. Vedoucí výzkumu, jenž zahrnuje i Česko, upozorňuje, že zatímco svět napjatě čeká na první vakcínu proti covidu-19, vlády by měly věnovat pozornost tomu, jak obyvatelé vnímají očkování a reagovat na jejich případné znepokojení.

"Panují velké obavy o to, jak rychle bude vyvinuta vakcína (na covid-19), nicméně veřejnosti nejde tolik o rychlost, jako spíše o důkladnost, účinnost a bezpečnost," uvedla profesorka z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství Heidi Larsonová, která výzkum vedla.

Studie mimo jiné odhalila, jak radikálně se liší názory na bezpečnost a účinnost vakcín v jednotlivých zemích. Kupříkladu Evropané jsou obecně vůči očkování skeptičtější než třeba Afričané. Nejvíce lidí reagovalo kladně na dotazy o důležitosti očkování v Iráku, Libérii a Senegalu, píše agentura Reuters.

Nicméně i v rámci Evropy je mezi jednotlivými státy obrovský rozdíl - zatímco v Litvě během výzkumu vyjádřilo důvěru ve vakcíny pouze 19 procent dotázaných, ve Finsku tak učinilo 66 procent obyvatel. V Polsku kampaň proti očkování srazila důvěru ve vakcíny o 11 procent za pouhý rok, upozorňuje agentura Bloomberg. Zatímco v roce 2018 tam "silně souhlasilo" s bezpečností vakcín 64 procent dotázaných, loni to bylo jen 53 procent.

V Česku důvěra v bezpečnost vakcín podle studie za čtyři roky klesla. Zatímco v roce 2015 na dotaz, zda jsou vakcíny bezpečné, odpovědělo 41,84 procenta Čechů, že "silně souhlasí", loni reagovalo stejně 38,95 procent obyvatel ČR. Naopak se vůbec nezměnil počet lidí, kteří na stejný dotaz odpověděli, že "silně nesouhlasí" - jak v roce 2015, tak loni na něj takto odpovědělo 1,93 procenta dotázaných.

V některých evropských zemích, jako je Francie, Itálie, Irsko nebo Británie, pak důvěra obyvatel v očkování od roku 2015 vzrostla.

Naopak důvěra ve vakcíny za stejné období globálně nejvíce klesla v Indonésii, Pákistánu, Srbsku, Ázerbájdžánu, Afghánistánu a Nigérii. Podle Larsonové to souvisí s politickou nestabilitou v regionech, případně s náboženským extremismem.

"V některých zemích se více polarizují postoje. Více lidí se uchyluje k extrémům a buď silně nesouhlasí, nebo silně souhlasí," uvedla.

Například v Indonésii místní muslimští vůdci zpochybnili bezpečnost očkování proti spalničkám či zarděnkám a léčitelé propagují přírodní alternativy k vakcínám.

"Vnímání vakcín je mnohem proměnlivější, než bývalo. Celkově panuje ve světě mnohem více důvěry ve vakcíny. Ale nelze to brát jako fakt. Důvěra jde jednou nahoru, podruhé dolů," dodala Larsonová.

Pokud důvěra klesne, může to znamenat menší chuť lidí se nechat očkovat, zpoždění v očkování, a tudíž zvýšený výskyt nemocí, jako jsou spalničky, dětská obrna nebo zánět mozkových blan, jimž se dá očkováním předcházet.

Podle autorů studie je jejich výzkum dosud největší, jenž se věnuje důvěře lidí v očkování. Výzkumníci během čtyř let (od roku 2015 do 2019) zkoumali postoje více než 284.000 lidí ve 149 zemích.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news očkování průzkumy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 57 minutami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 4 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy