Epidemie Covid-19 se v létě nemusí zastavit. Expert vysvětluje proč

V Izraeli je podle dnešní bilance novým koronavirem nakaženo 55 lidí. Žádný pacient nezemřel, ale existuje první případ nákazy u člověka, který nikam necestoval a neví, kdy s nakaženými mohl přijít do styku. Pro všechny, kdo přijedou do Izraele z ciziny, platí povinná 14denní karanténa.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Izraelský epidemiolog Allon Moses, jehož citoval zpravodajský server The Times of Israel, se domnívá, že epidemie v letních měsících neskončí.

Moses je také toho názoru, že karanténa bude muset být delší než dvoutýdenní. Epidemiolog řídí oddělení klinické mikrobiologie a infekčních nemocí na jeruzalémské klinice Hadasa.

Důvodem toho, že Izrael nyní zavádí opatření, k nimž nesáhl v době pandemie prasečí chřipky v roce 2009, je podle něj skutečnost, že nový koronavirus lidstvo zaskočil nepřipravené. Zatímco proti chřipce existuje určitý druh imunity, i když člověk není očkovaný, u koronaviru tomu tak není. "Pokud chceme udržet počet případů na minimu, musíme zavést mimořádná opatření," tvrdí Moses. Nesouhlasí přitom s teorií, že virus se s letními vedry přestane šířit.

Je prý málo pravděpodobné, že virus zanikne se sezónní změnou, jak tomu bylo v případě SARS v roce 2003, protože po celém světě je už příliš mnoho nemocných. Pravděpodobnější je podle jeho názoru to, že Izrael zachová pravidla přísné izolace případných nositelů viru, dokud se aspoň po dva týdny neobjeví žádný nový případ nákazy. Pak by bylo možné krizi považovat za ukončenou. Třetí možnost je, že se virus podaří zvládnout, teprve až bude nalezena vakcína proti němu.

"Toto není chřipka. Chřipka je jiné onemocnění - proti němu velká část populace má protilátky a je imunní. S chřipkami se potýkáme 100 let, populace má proti ní celosvětově imunitu, i když jde o rozličné kmeny. Koronavirus, to je něco jiného, a proto opatření musejí být důkladnější," řekl Moses.

Podle imunologa Tomera Herce se koronavirus od prasečí chřipky liší zejména počtem úmrtí v populaci nakažených. Zatímco u chřipky je to 0,1 procenta, u koronaviru se hovoří o 0,6 procenta a počítá se i s jedním procentem. Hospitalizaci potřebuje deset procent nakažených, což je v případě infekční nemoci velké číslo. Pokud se nebude šíření koronaviru bránit, může to zdravotní systém v Izraeli ochromit, soudí Herc. Už nyní jsou lůžková oddělení vytížena z 80 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 23:50 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Nemusíte kašlat. Koronavirus možná šíří i mluvení a dýchaní, obávají se…

04.04.2020 21:52 Aktualizováno Dosud se uvádělo, že se nový typ koronaviru přenáší především kašlem a kýcháním. Skupina vědců ale…

Jak porazit pandemii? Jedna cesta potrvá měsíce, druhá zabije miliony lidí…

04.04.2020 21:50 Aktualizováno Když se objeví nový virus, nikdo proti němu není imunní. Podle některých odborníku ale koronavirus…

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent

04.04.2020 16:29 Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy