Mléčná dráha explodovala, lidé to sledovali. Sci-fi, které se opravdu odehrálo

Před několika miliony lety se v centru naší galaxie objevil obrovský záblesk. Záření bylo ve dvou energizovaných kuželech, které byly tak silné, že dopad se dal zaznamenat až 200 000 světelných let daleko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

vesmír, Mléčná dráha: „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, autor: Ondrej Králik
doporučujeme

Vědci zjistili, že k explozi došlo asi před 3,5 miliony let. Tedy v době, kdy byli v Africe dávní lidští předkové jako Australopithecus. Pro srovnání, kolize asteroidů, která vedla k zániku dinosaurů, se stala před 63 miliony let.

Samotný jev trval asi 300 000 let. Vědci se domnívají, že tak obrovskou explozi mohla vyvolat jaderná činnost spojená s černou dírou. Ve srovnání s naším sluncem je černá díra 4,2 miliónkrát hmotnější.

„Je to dramatická událost, která se stala před několika miliony let v Mléčné dráze. Masivní výbuch energie a záření vyšel přímo z galaktického centra. To ukazuje, že střed Mléčné dráhy je mnohem dynamičtějším místem, než jsme si dříve mysleli,“ řekla Lisa Kewley, spoluautorka a ředitelka ASTRO 3D.

Tento výzkum navazuje na předchozí práci vědců, v níž se zjistilo, že událost souvisí spíše s činností černé díry, nikoliv s hvězdným výbuchem. Vědci však uznali, že budoucí výzkum bude potřebný, aby pomohl určit více o vývoji černých děr a o tom, jak toto chování může ovlivnit galaxie.

„Tyto výsledky dramaticky mění naše chápání Mléčné dráhy. Vždycky jsme koukali na naši Galaxii jako na neaktivní galaxii s ne úplně jasným středem. Tyto výsledky místo toho otevírají možnosti nové reinterpretace jejího vývoje a povahy. Exploze, ke které došlo před třemi miliony let, byla tak silná, že to mělo důsledky na okolí naší Galaxie. Jsme svědky probuzení spící krásy,“ řekla Magda Guglielmo, spoluzakladatelka University of Sydney.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama