Mléčná dráha explodovala, lidé to sledovali. Sci-fi, které se opravdu odehrálo

Před několika miliony lety se v centru naší galaxie objevil obrovský záblesk. Záření bylo ve dvou energizovaných kuželech, které byly tak silné, že dopad se dal zaznamenat až 200 000 světelných let daleko.

vesmír, Mléčná dráha: „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, autor: Ondrej Králik
doporučujeme

Vědci zjistili, že k explozi došlo asi před 3,5 miliony let. Tedy v době, kdy byli v Africe dávní lidští předkové jako Australopithecus. Pro srovnání, kolize asteroidů, která vedla k zániku dinosaurů, se stala před 63 miliony let.

Samotný jev trval asi 300 000 let. Vědci se domnívají, že tak obrovskou explozi mohla vyvolat jaderná činnost spojená s černou dírou. Ve srovnání s naším sluncem je černá díra 4,2 miliónkrát hmotnější.

„Je to dramatická událost, která se stala před několika miliony let v Mléčné dráze. Masivní výbuch energie a záření vyšel přímo z galaktického centra. To ukazuje, že střed Mléčné dráhy je mnohem dynamičtějším místem, než jsme si dříve mysleli,“ řekla Lisa Kewley, spoluautorka a ředitelka ASTRO 3D.

Tento výzkum navazuje na předchozí práci vědců, v níž se zjistilo, že událost souvisí spíše s činností černé díry, nikoliv s hvězdným výbuchem. Vědci však uznali, že budoucí výzkum bude potřebný, aby pomohl určit více o vývoji černých děr a o tom, jak toto chování může ovlivnit galaxie.

„Tyto výsledky dramaticky mění naše chápání Mléčné dráhy. Vždycky jsme koukali na naši Galaxii jako na neaktivní galaxii s ne úplně jasným středem. Tyto výsledky místo toho otevírají možnosti nové reinterpretace jejího vývoje a povahy. Exploze, ke které došlo před třemi miliony let, byla tak silná, že to mělo důsledky na okolí naší Galaxie. Jsme svědky probuzení spící krásy,“ řekla Magda Guglielmo, spoluzakladatelka University of Sydney.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama