Hygienici upozorňují: Nošení některých ochran obličeje před covidem neochrání

Roušky, respirátory, nákrčníky, masky, štíty... S nabídkami potřeb na ochranu obličeje před nakažlivým covidem se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Zatímco na jaře šlo o nedostatkové zboží, dnes si každý může zvolit takovou ochranu, jaká jeho potřebám vyhovuje nejvíce. Hygienici ale upozorňují, že ne všechny dostupné prostředky jsou skutečně účinné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Je dlouhodobě známo, že z hlediska účinnosti jsou na tom nejlépe respirátory třídy FFP3, FFP2 nebo roušky a respirátory z nanomateriálů se stejně vysokou mírou ochrany. 

Nejběžněji však můžeme na obličejích spatřovat klasické lékařské roušky či podomácku vyrobené. Není ani výjimkou ani obličejový štít či plastová rouška. 

Právě poslední jmenované ale proti šíření covidu-19 neposkytují podle hygieniků prakticky žádnou ochranu. Uvedl to v prohlášení Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

Hygienici upozorňují, že když dýcháme, mluvíme, zpíváme nebo křičíme, z těla nám unikají drobné kapénky, které mohou obsahovat viry. Smyslem roušky je vytvořit bariéru mezi našimi dýchacími cestami a okolním světem.

Roušky ale účinně chrání pouze tehdy, pokud okraje přiléhají na pokožku obličeje, pokud jsou suché a zakrývají ústa i nos. Přes tkaninu pak sice proklouznou molekuly vzduchu, ale podstatně větší kapénky s virem se zachytí na povrchu.

Nošení roušky proto snižuje riziko, že infekční kapénky uniknou do prostředí a vdechne je jiný člověk, nebo že dopadnou na okolní povrchy. To ale v případě plastových roušek a štítů neplatí.

"Plastové roušky či nepřekrývají dýchací cesty tak, aby účinně zabránily šíření viru do okolí. Neposkytují ochranu srovnatelnou s rouškami. Plastová bariéra před ústy a nosem zachytí pouze větší kapénky, které směřují přímo na její povrch, ale drobné kapénky mohou po stranách nadále unikat do prostředí. Plastový materiál zároveň nemůže těsně obepínat horní cesty dýchací, protože bychom se udusili. Není porézní - nefiltruje vzduch a nedá se přes něj dýchat," píší experti.

Upozorňují také, že ochranný štít obličeje je především určen pro ochranu očí. Využívá se sice i při komunikaci s osobami s poruchou sluchu, které potřebují odečítat ze rtů, dýchací cesty jsou ale skutečně chráněny až tehdy, když se pod štítem nosí i rouška.

"Plastové roušky a štíty z těchto důvodů nesplňují požadavky na vhodné překrytí horních cest dýchacích, a proto je nenajdete ani v našich doporučeních pro širokou veřejnost. Vhodné jsou jednorázové zdravotnické roušky nebo bavlněné roušky z hustě tkané bavlny," vysvětlují slovenští hygienici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama