Hygienici upozorňují: Nošení některých ochran obličeje před covidem neochrání

Roušky, respirátory, nákrčníky, masky, štíty... S nabídkami potřeb na ochranu obličeje před nakažlivým covidem se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Zatímco na jaře šlo o nedostatkové zboží, dnes si každý může zvolit takovou ochranu, jaká jeho potřebám vyhovuje nejvíce. Hygienici ale upozorňují, že ne všechny dostupné prostředky jsou skutečně účinné.

Je dlouhodobě známo, že z hlediska účinnosti jsou na tom nejlépe respirátory třídy FFP3, FFP2 nebo roušky a respirátory z nanomateriálů se stejně vysokou mírou ochrany. 

Nejběžněji však můžeme na obličejích spatřovat klasické lékařské roušky či podomácku vyrobené. Není ani výjimkou ani obličejový štít či plastová rouška. 

Právě poslední jmenované ale proti šíření covidu-19 neposkytují podle hygieniků prakticky žádnou ochranu. Uvedl to v prohlášení Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

Hygienici upozorňují, že když dýcháme, mluvíme, zpíváme nebo křičíme, z těla nám unikají drobné kapénky, které mohou obsahovat viry. Smyslem roušky je vytvořit bariéru mezi našimi dýchacími cestami a okolním světem.

Roušky ale účinně chrání pouze tehdy, pokud okraje přiléhají na pokožku obličeje, pokud jsou suché a zakrývají ústa i nos. Přes tkaninu pak sice proklouznou molekuly vzduchu, ale podstatně větší kapénky s virem se zachytí na povrchu.

Nošení roušky proto snižuje riziko, že infekční kapénky uniknou do prostředí a vdechne je jiný člověk, nebo že dopadnou na okolní povrchy. To ale v případě plastových roušek a štítů neplatí.

"Plastové roušky či nepřekrývají dýchací cesty tak, aby účinně zabránily šíření viru do okolí. Neposkytují ochranu srovnatelnou s rouškami. Plastová bariéra před ústy a nosem zachytí pouze větší kapénky, které směřují přímo na její povrch, ale drobné kapénky mohou po stranách nadále unikat do prostředí. Plastový materiál zároveň nemůže těsně obepínat horní cesty dýchací, protože bychom se udusili. Není porézní - nefiltruje vzduch a nedá se přes něj dýchat," píší experti.

Upozorňují také, že ochranný štít obličeje je především určen pro ochranu očí. Využívá se sice i při komunikaci s osobami s poruchou sluchu, které potřebují odečítat ze rtů, dýchací cesty jsou ale skutečně chráněny až tehdy, když se pod štítem nosí i rouška.

"Plastové roušky a štíty z těchto důvodů nesplňují požadavky na vhodné překrytí horních cest dýchacích, a proto je nenajdete ani v našich doporučeních pro širokou veřejnost. Vhodné jsou jednorázové zdravotnické roušky nebo bavlněné roušky z hustě tkané bavlny," vysvětlují slovenští hygienici.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy